Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego powstał w 1975 roku. Przedsięwzięcia, które można podejmować w ramach tego funduszu strukturalnego, mają na celu zmniejszanie różnic w poziomie rozwoju między regionami Unii Europejskiej, wzmacnianie spójności społecznej, gospodarczej i terytorialnej Unii jako całości - wyjaśnia Jurgita Kraużlis z Centralnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich.
2016-08-25, 10:18
Posłuchaj
Czym jest Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego i jakie są jego zadania, wyjaśnia portalowi gospodarka.polskieradio.pl Jurgita Kraużlis z Centralnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Dodaj do playlisty
Dla Polski na lata 2014-2020 przeznaczono z Funduszu 40 mld euro. Środki te wspierać będą inwestycje produkcyjne, infrastrukturalne. Są też przeznaczone dla małych i średnich przedsiębiorstw. W ramach Funduszu mogą być realizowane projekty badawcze, projekty polegające na wdrażaniu innowacji w przedsiębiorstwach, a także przedsięwzięcia związane z gospodarką niskoemisyjną.
Wśród beneficjentów tego Funduszu oprócz przedsiębiorstw będą także samorządy. Mogą one uzyskać dofinansowanie na takie inwestycje jak: termomodernizacja budynków użyteczności publicznej, na budowę i modernizację dróg, a także łączenie ich z głównymi arteriami w Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T). Samorządy mogą też przeznaczać środki z Funduszu na różne projekty dotyczące infrastruktury społecznej i zdrowotnej.
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego jest wdrażany w każdym z państw Unii Europejskiej. Dzięki niemu regiony słabiej rozwinięte mogą szybciej dogonić te mające lepsze osiągnięcia gospodarcze, dzięki czemu mieszkańcy mogą liczyć na większy komfort życia.
Dariusz Kwiatkowski
REKLAMA
REKLAMA