Nowości w warszawskim Veturilo: m.in. rowery elektryczne i dziecięce

100 nowych wypożyczalni, rowerki dziecięce oraz elektryczne - to tylko niektóre z nowości, jakie pojawią się w systemie Veturilo w Warszawie od marca 2017 r. Przez kolejne cztery lata firma Nextbike Polska będzie operatorem systemu; w czwartek miasto podpisało z firmą umowę w tej sprawie.

2016-08-25, 13:11

Nowości w warszawskim Veturilo: m.in. rowery elektryczne i dziecięce
Z rowerów Veturilo korzysta obecnie ponad 410 tys. osób. Jednoślady wypożyczane są średnio co 10 sekund. Foto: Mat. prasowy Veturilo

Firma Nextbike Polska to obecny operator systemu miejskich rowerów, umowę z miastem ma podpisaną do końca listopada br. Miasto w pierwszej połowie roku ogłosiło przetarg na wybór nowego operatora, który miał być odpowiedzialny za zarządzanie nowym systemem miejskich wypożyczalni w latach 2017-2020. Finalnie ofertę w przetargu zgłosiła tylko jedna firma, czyli właśnie Nextbike Polska; wartość oferty to ok. 45 mln zł.

Wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz powiedział podczas czwartkowej konferencji, że poprzednia umowa to był sukces. Z rowerów obecnie korzysta ponad 410 tys. osób, rowery są wypożyczane średnio co 10 sekund. W ciągu czterech lat użytkownicy skorzystali z nich blisko 8 mln razy.

"Flagowy projekt"

- Cieszę się z tego, że przez cztery kolejne lata znowu będziemy współpracowali z naszym sprawdzonym partnerem - podkreślił Wojciechowicz. Z kolei prezes Nextbike Polska Tomasz Wojtkiewicz przekonywał, że ostatnie lata zapewniły jego firmie "niezbędne doświadczenie, które jest bezcennym kapitałem w zarządzaniu tak zaawansowanym projektem".

Wojtkiewicz zwrócił uwagę, że Veturilo to "flagowy projekt", który staje się piątym największym systemem roweru publicznego w Europie.

Wiceprezydent stolicy zapowiedział, że od 2017 r. Veturilo czekają "poważne zmiany". W ofercie pojawi się 100 nowych wypożyczalni, w tym 10 z rowerami elektrycznymi (w rejonie Powiśla i Traktu Królewskiego), a na ulice wyjedzie aż 1,5 tys. rowerów więcej, czyli ok. 4,4 tys.

Rozwijana będzie poza tym sieć rowerków dziecięcych - sześć specjalnych stacji pojawi się w pobliżu parków. Poza tym do 45 zwiększy się liczba dostępnych tandemów.

Rowery zostaną wyposażone w dodatkowy hamulec ręczny, wyższą i wygodniejszą kierownicę dopasowaną do wyższych osób, dzwonek obrotowy, bagażnik przedni i szerokie siodełko. Na rowerze zostanie umieszczony kod QR umożliwiający szybkie wypożyczenie bez korzystania z terminali.

Gdzie nowe wypożyczalnie?

Nowe wypożyczalnie staną przede wszystkim w Śródmieściu, na Pradze i na Woli - stacje będą tutaj rozmieszczone średnio co ok. 200 m. Więcej stacji pojawi się także na Mokotowie, Pradze-Południe czy Targówku. Kilka nowych wypożyczalni stanie m.in. na Białołęce, Bielanach i Bemowie.

Wojtkiewicz mówił, że terminale na stacjach będą wyposażone w nowoczesne, kolorowe wyświetlacze z ekranem dotykowym i obsługą płatności zbliżeniowych oraz w uniwersalną pompkę rowerową. Dodał, że wprowadzona zostanie także możliwość wypożyczania i zwrotu rowerów za pomocą aplikacji mobilnej. Poza tym każdy stojak będzie miał diodę sygnalizującą, czy dany rower jest sprawny.

PAP,kh

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej