Georg Hegel – filozof pesymista
- Historia uczy, że ludzkość niczego się z niej nie nauczyła – do takiej opinii skłoniła Georga Hegla cała ułożona przez niego filozofia. Pełna pesymizmu, co zrozumiałe jeśli zważyć na czasy, w których przyszło mu żyć.
2017-08-27, 06:07
Posłuchaj
27 sierpnia 1770 urodził się niemiecki filozof Georg Wilhelm Hegel.
Żył w czasach trudnych. Rewolucja francuska, czasy napoleońskie, Kongres Wiedeński i nowe porządki w Europie. Hegel uważał, że głównym motywem popychającym ludzi do działania są namiętności. Wybitne jednostki historyczne kierują się egoistycznymi namiętnościami, dążą do własnych interesów i własnej wielkości. Mówił, że bohater historii na swej drodze musi zdeptać niejeden niewinny kwiat, by zrealizować to, co rozumne w dziejach.
O filozofii i teoriach Hegla dowiedz się więcej z audycji Artura Wolskiego z cyklu "Z filozofią na Ty".
Na wykłady Hegla chodził Adam Mickiewicz. Heglizmem interesowali się Juliusz Słowacki i Zygmunt Krasiński. Echa idei niemieckiego filozofa można odnaleźć również w twórczości Cypriana Kamila Norwida.
- Dla wielkich romantyków w filozofii Hegla atrakcyjne było docenienie sztuki i historyzm, czyli przekonanie, że istotą rzeczywistości jest rozwój. Dynamiczny, a nie stan stały – mówił na antenie Polskiego Radia prof. Jacek Migasiński.
REKLAMA
Patrząc na dzisiejszy świat myśl Hegla wciąż pozostaje aktualna. Twierdził on, że świat jest dynamiczny i rozwija się w ogromnym tempie. Przede wszystkim poprzez konflikty i działania wojenne.
Hegel miał także dosyć ciekawą teorię na temat kobiet i mężczyzn. Uważał, że różnica między nimi przypominają te, jakie są pomiędzy zwierzętami i roślinami. Zwierzę jest czymś bardziej zgodnym z charakterem mężczyzny, a roślina zaś czymś bardziej zgodnym z charakterem kobiety.
REKLAMA