Kielce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna będzie rozbudowana dzięki funduszom z UE
Powiększenie mediateki, miejsca wolnego dostępu do książek dla czytelników i magazynów zbiorów zakłada planowana rozbudowa Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach. Przedsięwzięcie o wartości ponad 15 mln zł będzie realizowane m. in. z funduszy UE.
2016-08-29, 11:32
Inwestycja jest jednym z projektów w dziedzinie kultury, które wybrano do wsparcia z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. W wyniku konkursu ogłoszonego przez kielecki Urząd Marszałkowski, inwestycja której realizację zaplanowano na najbliższe lata, ma otrzymać ponad 12 mln zł dofinansowania z funduszy unijnych. Podpisano już wstępną umowę w tej sprawie.
Przedsięwzięcie zakłada rozbudowę biblioteki od strony ulicy Ściegiennego o pawilon o powierzchni ok. 1,8 tys. metrów kwadratowych.
Powstaną w nim m.in. nowe gabinety projekcyjne mediateki, umożliwiające oglądanie filmów i słuchanie muzyki. Biblioteka rozbuduje i unowocześni też działy związane z cyfryzacją książnicy - serwerownię, pracownię digitalizacji zbiorów i zarządzania portalami internetowymi.
Większą przestrzeń
Czytelnicy będą mieli do dyspozycji także większą przestrzeń tzw. wolnego dostępu do książek. Książki do biblioteki będzie można zwracać o dowolnej porze przez całą dobę - dzięki specjalnym rozwiązaniom, zintegrowanym z systemem informatycznym książnicy. Po zakończeniu inwestycji powiększą się też biblioteczne magazyny.
Jak powiedział PAP dyrektor WBP Andrzej Dąbrowski, rozbudowa jest konieczna by móc realizować wyzwania jakie stoją w dzisiejszych czasach przez bibliotekami. Jak wyjaśnił, chodzi nie tylko o rosnące z roku na rok zbiory, ale chęć ich udostępniania za pomocą nowoczesnych technologii. - To nie jest ogromna rozbudowa, ale istotna, bo część tej powierzchni będzie przeznaczona na powiększenie funkcji związanych z cyfryzacją, z multimediami i ich udostępnianiem, a część na poprawę dostępu do informacji w bibliotece - ocenił.
Dzięki realizacji projektu w jednym miejscu będzie można udostępniać zbiory tradycyjne – w tym najstarsze drukowane i najnowsze, oparte na nowych technologiach. - Te funkcje też chcemy rozszerzać, udostępniając teksty na komputer domowy czy tablet - dodał Dąbrowski.
Władze biblioteki planują też rozwijanie przedsięwzięć edukacyjnych, związanych z multimediami. Mają one dotyczyć m.in. grafiki komputerowej, a także programów do kreacji muzyki i filmów. Chcą też poszerzać edukację seniorów w zakresie korzystania ze zbiorów cyfrowych i systemów informatycznych książnicy.
REKLAMA
Największa biblioteka publiczna w woj. świętokrzyskim
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach jest największą biblioteką publiczną w woj. świętokrzyskim. Zgromadziła ok. 420 tys. zbiorów – 330 tys. z nich to książki. Z kolei w ramach Świętokrzyskiej Biblioteki Cyfrowej, gromadzi w wersji zdigitalizowanej ok. 35 tys. dokumentów. Wirtualna książnica pozwala udostępniać unikatowe zbiory i pokazywać wartościowe pozycje regionalne.
Od początku 2016 r. WBP udostępniła ok. 428,5 tys. różnych zbiorów. W ciągu roku z jej zasobów korzysta ponad 20 tys. czytelników, a dziennie biblioteka wykonuje od kilkuset do ponad 1000 usług. Z kolei biblioteka cyfrowa odnotowała w 2016 r. ponad 560 tys. odwiedzin.
WBP od końca 2007 r. mieści się w nowoczesnym budynku, zmodernizowanym na jej potrzeby dzięki środkom UE. Pierwszą wypożyczalnię i czytelnię pism w Kielcach otwarto w lipcu 1909 roku, z inicjatywy Towarzystwa Biblioteki Publicznej.
PAP, abo
REKLAMA