Reprywatyzacja – szanse i zagrożenia

- Jednym z powodów, dla których dzieją się ogromne nadużycia w dziedzinie reprywatyzacji, jest nadmierna ideologizacja. Zgadzając się na pewne zasady nie potrafimy przekuć ich na zapisy, które równoważyłyby interesy np. lokatorów i właścicieli i doprowadzamy dobrą w istocie zasadę do absurdu – powiedział w programie Konfrontacje Idei prof. Zdzisław Krasnodębski. Gośćmi programu byli także senator Marek Borowski i prof. Janusz Majcherek.

2016-09-03, 10:12

Reprywatyzacja – szanse i zagrożenia
Zdjęcie ilustracyjne/fot.flickr/dennisW

Posłuchaj

03.09.16 Prof. Janusz Majcherek: „Wszelkie mienie nieruchome, zwłaszcza w miastach, musi mieć swojego właściciela. Dopóty tego nie ma, widzimy popadające w ruinę całe ulice wielkomiejskiej zabudowy, które się kruszą i zapadają”.
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreślił prof. Zdzisław Krasnodębski, sposób w jaki odbywały się reprywatyzacje w Warszawie jest przykładem „kompletnego absurdu”. - Powiedziałby to każdy człowiek, nawet bardzo przywiązany do praw własności i uznający te prawa za podstawę porządku społecznego, ekonomicznego i politycznego – zaznaczył gość.

Prof. Janusz Majcherek stwierdził natomiast, że według niego potrzeba reprywatyzacji jest oczywista. - Wszelkie mienie nieruchome, zwłaszcza w miastach, musi mieć swojego właściciela. Dopóty tego nie ma, widzimy popadające w ruinę całe ulice wielkomiejskiej zabudowy, które się kruszą i zapadają – wyjaśnił.

Dodał, że gdy nieruchomość nie ma właściciela nikt się nią nie opiekuje, a lokatorzy, którzy nie mieszkają u siebie także w nią nie inwestują. – Mamy wówczas do czynienia z zaniedbaną tkanką miejską w Polsce. To wstyd. Minęło ponad 25 lat od transformacji, a niektóre dzielnice w niektórych miastach przedstawiają widok nędzy i rozpaczy – podsumował prof. Majcherek.

Senator Marek Borowski wyjaśnił z kolei, że kamienice na warszawskiej Pradze są w coraz gorszym stanie, ponieważ ”są do nich zapisane roszczenia w 1946, 1947 czy 1948 roku i nikt się do nich nie zgłasza”. - W związku z tym nie można ich ruszyć – wyjaśnił. Senator dodał, że dzięki nowej ustawie będzie 6 miesięcy na zgłoszenie się właściciela. – Jeśli nikt się nie zgłosi, przejdzie to na miasto i gminy i gmina zabierze się na remont - wyjaśnił.

REKLAMA


Ryszard Bugaj, Marek Borowski i Janusz Majcherek/fot.PR24/MR Ryszard Bugaj, Marek Borowski i Janusz Majcherek/fot.PR24/MR

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Ryszard Bugaj.

Polskie Radio 24/pr

__________________

REKLAMA

Data emisji: 03.09.16

Godzina emisji: 09:15

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej