Rocznica podpisania Porozumienia Jastrzębskiego
Dziś w 36. rocznicę podpisania porozumienia w Jastrzębiu Zdroju odbędą się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. W uroczystościach udział weźmie premier Beata Szydło.
2016-09-03, 10:55
Posłuchaj
Obchody rozpoczęto mszą w kościele Podwyższenia Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Jak podkreślił podczas eucharystii proboszcz parafii Edward Nalepa, to ważny dzień nie tylko dla mieszkańców Jastrzębia Zdroju, ale i całej Polski.
W sobotniej mszy, oprócz premier i przedstawicieli jej rządu, uczestniczyli uczestnicy jastrzębskich strajków sprzed 36 lat, sygnatariusze Porozumienia, parlamentarzyści i związkowcy z Solidarności. W homilii katowicki biskup Marek Szkudło wskazał, że pamięć o historycznych wydarzeniach zobowiązuje do określonego działania; wymaga też odwagi.
- Pamięć i odwaga oznaczają, że nie wolno nam zapomnieć, i że nie wolno nam się bać ustawienia wszystkiego we właściwych proporcjach i na właściwym miejscu w hierarchii wartości: najpierw człowiek – potem zysk; najpierw prawo do wspólnoty rodzinnej, potem organizacja pracy; najpierw to, co podstawowe, potem cała reszta; najpierw wolna niedziela, potem tydzień owocnej pracy – podkreślił biskup, stawiając również pytania o sens świętowania rocznic.
Następnie uczestnicy uroczystości złożą wieńce i kwiaty pod pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego przy kopalni Zofiówka.
REKLAMA
36 lat temu podpisano Porozumienie Jastrzębskie. Zawarte 3 września 1980 roku w kopalni Manifest Lipcowy - obecnie Zofiówka - porozumienie było trzecim, po gdańskim i szczecińskim, dokumentem podpisanym wówczas między władzą a robotnikami. Gwarantowało między innymi wolne soboty dla całej Polski oraz podnoszenie zarobków w ślad za wzrostem kosztów utrzymania. Przyjęto też wiele branżowych postulatów pracowników kopalń.
Strajk górników rozpoczął się w nocy z 27 na 28 sierpnia. Około tysiąca górników nie przystąpiło do nocnej zmiany. Po nieudanych rozmowach z dyrekcją zawiązano Zakładowy Komitet Strajkowy. 29 sierpnia do kopalni przyjechała delegacja rządowa. Górnicy przedstawili swe postulaty. Tego samego dnia zastrajkowało dalszych siedem kopalń. Wkrótce w regionie strajkowało już 28 kopalń i 28 innych zakładów.
3 września około 5.40 rano, po kilkunastu godzinach negocjacji, podpisano porozumienie, zwane od tego czasu jastrzębskim.
IAR/fc
REKLAMA
REKLAMA