Słowiańska twierdza w Maroku. Wyprawa polskich naukowców
W październiku do Maroka wyrusza ekipa polskich naukowców – archeologów i etnologów, aby w tym afrykańskim kraju szukać śladów słowiańskiej twierdzy. Badacze chcą odnaleźć Qarjat as-Saqaliba czyli warowną osadę założoną przez zbuntowanych słowiańskich niewolników z przełomu IX i X w. Jak to się stało że Słowianie znaleźli się w Afryce?
2016-09-04, 19:00
Posłuchaj
Poszukiwania obejmą rejon gór Rif, gdzie na przełomie IX i X w. mieściło się królestwo Nekor. Panująca tam dynastia Banu Salih posługiwała się gwardią złożoną ze słowiańskich niewolników.
– Dla archeologów obecność Słowian w tej części świata nie jest żadną niespodzianką. Spowodowane jest to tym, że ta nacja stanowiła największą grupę niewolników, którymi handel w tamtym okresie był w fazie rozkwitu. Zadaniem słowiańskich gwardzistów, służących u władców królestwa Nekor, było trzymanie w ryzach arabskich i berberskich poddanych – wyjaśnił Wojciech Filipowiak, archeolog Polskiej Akademii Nauk.
Po kilku latach służby gwardziści zbuntowali się, gdyż chcieli odzyskać wolność. Po krótkich walkach zostali wyparci ze stolicy i zbiegli w góry, gdzie założyli twierdzę nazwaną Qarjat as-Saqaliba.
Na podstawie map, nazw wiosek, rzek, wzgórz, imion czy nazwisk tamtejszej ludności, a także topografii terenu naukowcy będą szukać dogodnych miejsc, gdzie mogłaby by mieścić się twierdza.
REKLAMA
– Jest to tzw. metoda filologiczna. Będzie ona połączona z metodą etnograficzną polegającą na kontaktach z miejscową ludnością. Bardzo często nazwy niebędące ujętymi w opracowaniach kartograficznych są utrwalone w pamięci mieszkańców. Takie wyjątkowe historie przekazywane są z pokolenia na pokolenie – dodał prof. Ryszard Vorbrich, etnolog z Instytutu Etnologii i Antroplogii Kulturowej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu
Poszukiwania w Maroku poprzedzą wizyty naukowców w archiwach oraz bibliotekach w Aix-en-Provence we Francji. W hiszpańskiej Sewilli historycy i archeolodzy mają przeprowadzić konsultacje z prof. Ahmedem Tahiri, jednym z największych znawców emiratu Nekor.
O wyprawie do Maroka mówił także Jan Filipowiak z firmy Pixel Legend.
PAP/Polskie Radio 24/db
REKLAMA
_________________
Data emisji: 04.09.16
Godzina emisji: 19:15
REKLAMA