Narodowy Bank Polski powinien strzec nie tylko wartości polskiego pieniądza

Cel Narodowego Banku Polskiego jakim jest strzeżenie wartości pieniądza powinien być zmieniony, uważa gość Polskiego Radia 24 prof. Stanisław Ryszard Domański, pracujący w katedrze polityki pieniężnej SGH oraz w Zakładzie Gospodarki Światowej Instytutu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk.

2016-09-14, 14:08

Narodowy Bank Polski powinien strzec nie tylko wartości polskiego pieniądza
Cel Narodowego Banku Polskiego jakim jest strzeżenie wartości pieniądza jest za wąski, uważa prof. Stanisław Ryszard Domański.Foto: Wikimedia Commons, Andrzej Barabasz (Chepry)

Posłuchaj

Dlaczego NBP powinien strzec nie tylko wartości pieniądza, ale dbać również o zatrudnienie i rozwój gospodarczy, wyjaśnia w Polskim Radiu 24 prof. Stanisław Ryszard Domański, pracujący w katedrze polityki pieniężnej SGH oraz w Zakładzie Gospodarki Światowej Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN (Robert Lidke, Naczelna Redakcja Gospodarcza PR)
+
Dodaj do playlisty

Jak wyjaśnia, obecny cel jest za wąski, zwalnia Radę Polityki Pieniężnej i prezesa NBP z myślenia bardziej kompleksowego o gospodarce.

NBP powinien być bardziej nakierowany na stymulację gospodarki

Prof. Stanisław Ryszard Domański Prof. Stanisław Ryszard Domański

Jego zdaniem, gdyby NBP były nakierowany w większym stopniu na stymulowanie gospodarki, nie mielibyśmy przez lata wysokiego bezrobocia, ani też tak dużej emigracji.

Jak podkreśla, wystarczy przypomnieć ile osób wyjechało z Polski za granicę w poszukiwaniu pracy, to mamy efekt w postaci porzuconych i niewykorzystanych czynników produkcji.

REKLAMA

NBP jak Fed?

Polski bank centralny powinien mieć podobne cele jak Amerykańska Rezerwa Federalna uważa profesor Domański.

Najważniejszy cel Fed: utrzymanie wysokiego zatrudnienia

Gość PR24 wymienia trzy główne cele amerykańskiej rezerwy federalnej – gdzie najważniejszym jest dążenie do wysokiego, maksymalnego zatrudnienia.

̶  Drugim celem jest dążenie do zapewnienia stabilności cen, a trzecim – zapewnienie stabilności długoterminowych stóp procentowych – wyjaśnia profesor.

Od dwóch lat mamy w Polsce deflację, a cel inflacyjny naszego banku centralnego to 2,5 procent, co oznacza, że jest ogromy rozziew pomiędzy rzeczywistymi zmianami cen, a wyznaczonym poziomem inflacji.

REKLAMA

Wysokie stopy procentowe to leniwe pieniądze na lokatach

̶  W tej sytuacji trudno zrozumieć dlaczego stopy procentowe NBP w Polsce są tak wysokie - mówi profesor Domański.

Wyjaśnia, że stopy w Polsce są wyższe niż w innych krajach, i w ten sposób mamy do czynienia z gromadzeniem tego leniwego pieniądza na lokatach, z których zwrot zależy przecież od tego, ile realnie wzrośnie gospodarka.

̶  Dlatego nie rozumiem, dlaczego NBP powstrzymuje się z zejściem stóp do niższego poziom, mówi profesor.

Robert Lidke, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej