„Antropocen” jako kolejna epoka w dziejach Ziemi
- Izotopu promieniotwórczego C14 jest w skale znacznie więcej, co może być świadectwem początku nowej ery – wyjaśnił w programie Czas na naukę prof. Paweł Rowiński, wieloletni dyrektor Instytutu Geofizyki PAN, wiceprezes Polskiej Akademii Nauk. Gość mówił także o oddziaływaniu człowieka na środowisko i tzw. antropocenie jako kolejnej epoce w dziejach Ziemi.
2016-09-15, 12:08
Posłuchaj
- Wciąż żyjemy w holocenie. Zaczęło się to 12 tys. lat temu, po ustąpieniu lodów z Ameryki i Europy i ciągle w niej żyjemy, bo tak twierdzą geologowie, którzy decydują o tym, kiedy i jaka epoka zaczyna się i kończy – wyjaśnił prof. Paweł Rowiński.
Gość zwrócił także uwagę, że tzw. antropocen to „epoka człowieka”, a pomysł ten powstał w roku 2000. - Sprawa nie została wymyślona przez ideologów, ale przez ekologa i chemika, laureata Nagrody Nobla – podkreślił.
Prof. Rowiński zwrócił także uwagę m.in. na dużą produkcję tworzyw sztucznych i cementu. – W ostatnich 20 latach powstało tyle konstrukcji betonowych, że można pokryć nim całą kulę ziemską, a na jeden m2 powierzchni Ziemi przypada 1 kg betonu – zaznaczył.
Dodał, że także próby jądrowe spowodowały, że w skale znajduje się więcej izotopu promieniotwórczego węgla C14. C14 jest znacznie więcej i może to być świadectwem początku nowej ery – podsumował prof. Rowiński.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Krzysztof Michalski.
Polskie Radio 24/pr
___________________
REKLAMA
Data emisji: 15.09.16
Godzina emisji: 11:45
REKLAMA