Do kogo powędrują Złote Lwy? Rusza 41. Festiwal Filmowy w Gdyni
Do Konkursu Głównego zostało zakwalifikowanych 16 obrazów, które powalczą o Grand Prix Festiwalu, czyli Złote Lwy. Festiwal otworzy film Kuby Czekaja pod tytułem "Królewicz Olch".
2016-09-19, 12:42
Posłuchaj
Rozpoczyna się 41. Festiwal Filmowy w Gdyni. Relacja Witolda Banacha (IAR)
Dodaj do playlisty
Dyrektor artystyczny festiwalu Michał Oleszczyk podkreśla, że konkursowe filmy prezentują bardzo wysoki poziom, a część z nich zdobyła już nawet międzynarodowe laury.
W ramach Konkursu Głównego pokazany zostanie między innymi film "Ostatnia rodzina" w reżyserii Jana Matuszyńskiego, opowiadający o tragicznych losach rodziny znanego malarza Zdzisława Beksińskiego. W rolę artysty wcielił się Andrzej Seweryn, który na Festiwalu w Locarno otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora.
O Złote Lwy rywalizować będzie również film "Plac zabaw" w reżyserii Bartosza Kowalskiego. Obraz startował w Konkursie Głównym na Festiwalu w San Sebastian i dotyka kwestii zbrodni popełnianych przez dzieci.
W Gdyni zobaczyć też będzie można film Michała Marczaka "Wszystkie nieprzespane noce", który zwyciężył w konkursie "Najlepszy zagraniczny reżyser filmu dokumentalnego" na Festiwalu w Sundance.
REKLAMA
O Grand Prix festiwalu powalczy także film "Fale", pełnometrażowy debiut fabularny Grzegorza Zaricznego pokazany w Konkursie Głównym 51. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach.
Podczas festiwalu będzie można zobaczyć m.in. najnowszy film Wojciecha Smarzowskiego "Wołyń", opowiadający o tragedii Polaków mieszkających na Kresach podczas II wojny światowej, czy najnowszy film Jana Jakuba Kolskiego "Las 4 rano".
Dyrektor festiwalu Leszek Kopeć zwraca uwagę, że na 16 konkursowych filmów, 7 to debiuty reżyserskie młodych artystów. Podkreślił, że są to bardzo ciekawe propozycje, od dramatów psychologicznych, ukazujących trudną sytuację młodego pokolenia, przez niezwykle poruszający film o rodzinie Beksińskich, po kryminały.
Podczas festiwalu odbędzie się też pokaz specjalny najnowszego filmu Andrzeja Wajdy "Powidoki" o wybitnym malarzu Władysławie Strzemińskim, ostatniego filmu Andrzeja Żuławskiego, który jest uwspółcześnioną adaptacją "Kosmosu" Witolda Gombrowicza. Wyświetlony będzie również "Smoleńsk" Antoniego Krauze.
REKLAMA
Leszek Kopeć dodaje, że podczas tegorocznego festiwalu odbędzie się też kilka wydarzeń związanych z ikonami polskiego kina. M.in. odbędzie się uroczystość z okazji 90. rocznicy urodzin Andrzeja Wajdy, w 20. rocznicę śmierci Krzysztofa Kieślowskiego przypomniany zostanie natomiast jego "Dekalog". Zaplanowano również wystawy przypominające dokonania zarówno Wajdy, Kieślowskiego, jak i zmarłego wiosną Andrzeja Żuławskiego.
W czasie będzie można też obejrzeć przedwojenne skarby polskiej kinematografii. Na festiwalu 4 filmy będą rywalizowały w Konkursie Inne Spojrzenie, 13 filmów z trzech szkół filmowych będzie rywalizowało w Konkursie Młodego Kina. Jurorzy wybiorą także najlepszy film krótkometrażowy. Będą również pokazy filmów dla dzieci.
Podczas festiwalu Platynowe Lwy za całokształt twórczości otrzyma Janusz Majewski, twórca m.in.: "Lekcji martwego języka", "C.K. Dezerterów", "Zaklętych rewirów".
W Gdyni odbędą się też debaty, prezentacje książek o kinie oraz spotkania z twórcami. Festiwal potrwa do 24 września.
REKLAMA
mr
REKLAMA