Reprywatyzacja. Wiceprezydent Warszawy: nie oddamy nieruchomości, w których obecnie są komisariaty policji
- Cztery budynki stołecznej policji objęte roszczeniami na ul. : Okrzei, Jaktorowskiej, Słonecznej i Grobla nie zostaną zwrócone - poinformował wiceprezydent stolicy Witold Pahl.
2016-09-26, 13:53
Posłuchaj
- Mam kolejną dobrą wiadomość, (jest) ostatni etap zwracania warszawianom, ale również policji obiektów, które służą bezpieczeństwu obywateli - podkreślił wiceprezydent stolicy na konferencji prasowej przed budynkiem policji przy ul. Okrzei.
Powiązany Artykuł
![warszawa1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/912c3c29-69b8-4921-a4f8-bbb9e0447c67.jpg)
Reprywatyzacja
Witold Pahl powiedział, że taka decyzja wynika z zasad sprawiedliwości społecznej i jest odpowiedzią na oczekiwania mieszkańców Warszawy, których chronią policjanci.
Zaznaczył, że wydawanie decyzji o odmowie zwrotu dot. czterech policyjnych budynków jest na "absolutnie końcowym etapie", a osoby, które miały roszczenia, otrzymają odszkodowania.
Wiceprezydent powiedział, że miasto jest w trakcie podejmowania decyzji, co do innych nieruchomości objętych roszczeniami, a na których znajdują się obiekty użyteczności publicznej. Zajmuje się tym wydział do spraw dekretowych. Wydział ma dokonać przeglądu spraw reprywatyzacyjnych i wydać decyzje o zachowaniu dotychczasowego przeznaczenia obiektów na cele związane z oświatą, edukacją, kulturą czy bezpieczeństwem. Obecni właściciele praw do nieruchomości, które nie będą podlegać reprywatyzacji, mogą wystąpić o odszkodowania.
REKLAMA
Wspomniał przy tym o zwrocie "na potrzeby publiczne" jednego z liceów i przedszkoli po prawej stronie Wisły.
Witold Pahl powiedział, że już wkrótce zostanie wybrany w konkursie audytor, który przeprowadzi analizę procesu reprywatyzacji. Wybór audytora - jak zapowiedział wiceprezydent - będzie się odbywać na "szybkiej ścieżce" wynikającej ustawy o zamówieniach publicznych. W pierwszej kolejności mają być zbadane spawy nieruchomości, przy których roszczenia zostały wykupione od byłych właścicieli bądź ich spadkobierców. Rozmowy konkursowe z kandydatami na audytorów będą odbywały się w tym tygodniu - zapowiedział wiceprezydent.
***
Ustawa dot. gruntów warszawskich, nazywana "małą ustawą reprywatyzacyjną", weszła w życie 17 września. Jest ona próbą uporządkowania wieloletnich problemów i sporów prawnych dotyczących stołecznych gruntów.
REKLAMA
Jej celem jest likwidacja patologii związanych z nieuregulowaniem własnościowym nieruchomości - chodzi m.in. o handel roszczeniami. W procederze tym różne podmioty skupują od byłych właścicieli roszczenia do nieruchomości, przejmują grunty, a następnie zarabiają na ich sprzedaży po znacznie wyższych cenach rynkowych.
IAR,PAP,kh
REKLAMA