Premier Beata Szydło: plan Morawieckiego ma zielone światło. Wicepremier zapowiada inwestycje

Chcę rzeczywiście doprowadzić do przesunięcia środków w kierunku inwestycji, a to oznacza wyższy poziom oszczędności; oszczędności mają się przekładać na wysoki poziom innowacyjnych inwestycji - powiedział na konferencji prasowej w czwartek wicepremier Mateusz Morawiecki.

2016-09-29, 16:10

Premier Beata Szydło: plan Morawieckiego ma zielone światło. Wicepremier zapowiada inwestycje

Posłuchaj

Beata Szydło powiedziała, że cały rząd będzie realizował założenia Planu Odpowiedzialnego Rozwoju, czyli tzw. planu Morawieckiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Chcę rzeczywiście doprowadzić do przesunięcia środków w kierunku inwestycji, a to oznacza wyższy poziom oszczędności - powiedział wicepremier, minister rozwoju i minister finansów Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji z premier Beatą Szydło. Dodał, że ma to na celu, by "te oszczędności krajowe jak najbardziej przekładały się na wysoki poziom innowacyjnych inwestycji".

- O tych innowacjach pani premier bardzo często mówi i to jest dla nas absolutny fundament, żeby rzeczywiście nasi pracownicy zarabiali coraz więcej - powiedział Morawiecki.

Wskazał, że wyniki za 9 miesięcy tego roku wskazują na wyższy wzrost wynagrodzeń od wielu lat i jest on "najwyższy też w regionach, które do tej pory charakteryzowały się niższą dynamiką rozwoju".

- Ten plan społeczny i plan gospodarczy, plan, który przywraca nadzieję wielu rodzinom, jest dla mnie absolutnie fundamentalny - podsumował.

Morawiecki dodał także, że w czwartek odwiedził Ministerstwo Finansów, rozmawiał ze wszystkimi wiceministrami. "Jest to bardzo solidny zespół profesjonalistów" - zaznaczył. Zapowiedział, że po południu spotka się ze wszystkimi dyrektorami departamentów w resorcie.

W piątek projekt budżetu na 2017 r. trafi do Sejmu

W piątek projekt budżetu na 2017 r. trafi do Sejmu - zapowiedział wicepremier, szef resortów rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że poziom deficytu nie przekroczy 3 proc. PKB, dodatkowe wydatki będą musiały być skompensowane dodatkowymi wpływami.

- Ten budżet zakłada utrzymanie deficytu budżetowego poniżej 3 proc. według kryteriów konwergencji UE (deficytu sektora finansów publicznych wzglądem PKB - PAP) i będzie to jeden z niższych deficytów budżetowych w UE - powiedział Morawiecki.

Dodał, że jego zobowiązaniem jest, aby nie przekraczając budżetu wypełnić obietnice wyborcze PiS. Morawiecki zaznaczył, że w przyszłym roku dojdą koszty związane z dodatkowym kwartałem płatności w ramach programu 500+ oraz - pod koniec przyszłego roku - zmiany w systemie emerytalnym, które będą dodatkowo kosztować.

- To wszystko musi być skompensowane dodatkowymi strumieniami wpływu do budżetu (...). Kiedy PiS opuszczało gabinety rządowe w 2007 r. do budżetu państwa wpływy z VAT, CIT i PIT wynosiły 17 proc. PKB, natomiast dziś jest to 13,5 proc. niecałe 14 proc. PKB - mówił.

- Te ponad 3 proc. to jest ogromna różnica niedoskonałości instytucjonalnych, które zafundowali nam nasi poprzednicy - ocenił Morawiecki.

Wskazał, że Komisja Europejska określa lukę w VAT i CIT na poziomie od 60 mld zł do 80 mld zł. - Czyli gigantyczne pieniądze przekraczające nasz poziom deficytu budżetowego - powiedział.

REKLAMA

Do końca roku mogą być gotowe analizy ws. jednolitego podatku

Jest szansa, że do końca tego roku będą gotowe główne analizy dotyczące jednolitego podatku - powiedział wicepremier, szef resortów finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki.
Podczas czwartkowej konferencji prasowej Morawiecki powiedział, że jednym z głównych jego zadań jest przeprowadzenie budżetu przez Sejm.

Wskazał, że jeśli chodzi o "zmiany w pozostałych strukturach podatkowych", to w najbliższych tygodniach będzie na pewno dyskutował o tym z premier Beatą Szydło i wiceministrami finansów - "pod kątem takim, czy można jeszcze coś usprawnić".
- Ale tak, jak powiedziałem, ten budżet zaproponowany przez pana ministra Pawła Szałamachę jest bardzo profesjonalny i dobry. Zawsze można coś poprawić, nikt nie jest doskonały i nic nie jest doskonałe. W związku z tym będziemy patrzeć na te poszczególne podatki i sektorowe, i pośrednie, i bezpośrednie, przy czym pewne zobowiązania zostały już podjęte. Oczywiście je wykonamy, jak na przykład obniżenie podatku CIT z 19 proc. do 15 proc. dla małych firm o obrotach do 1,2 mln euro - powiedział.
Dodał, że nad jednolitym podatkiem pracuje minister Henryk Kowalczyk (szef komitetu stałego - PAP).

Deklaruje stabilność finansów publicznych

Deklaruję stabilność finansów publicznych; stabilność finansów publicznych i polityka finansowa państwa są ogromną wartością i ta wartość będzie utrzymana - powiedział w czwartek na konferencji prasowej wicepremier, minister rozwoju, minister finansów Mateusz Morawiecki.

- Chcę rzeczywiście doprowadzić do jak najlepszej koordynacji w ramach całej polityki gospodarczej, tak rozumiem tą misję. Zdaję sobie sprawę z tego, że jest to ogromna odpowiedzialność i tak w ramach tej koordynacji polityki gospodarczej, rozwojowej, przyspieszenia polityki inwestycyjnej chciałbym też zadeklarować stabilność finansów publicznych; stabilność finansów publicznych i polityka finansowa państwa są ogromną wartością i ta wartość będzie utrzymana - powiedział Morawiecki.

- Ta misja jest wypełnieniem obietnic przed wyborczych, ale również programu Prawa i Sprawiedliwości - dodał.

Morawiecki podziękował za pracę poprzedniemu ministrowi finansów. - Chciałbym też złożyć ogromne podziękowania dla ministra Pawła Szałamachy. Znakomicie prowadził ten resort pierwsze 10 miesięcy. Zawsze funkcja ministra finansów jest trudną funkcją, taką gdzie czasami trzeba powiedzieć „nie”, i ona jest przez to mniej łatwa w otoczeniu rządowym - dodał.

Morawiecki podziękował także premier Beacie Szydło za powierzenie mu stanowiska ministra finansów.

Szydło: plan Morawieckiego ma zielone światło

Plan wicepremiera, ministra rozwoju i ministra finansów Mateusza Morawieckiego ma zielone światło - powiedziała w czwartek premier Beata Szydło. Gospodarka będzie priorytetem dla rządu w kolejnych miesiącach - dodała.

Na konferencji prasowej premier oficjalnie przedstawiła wicepremiera Mateusza Morawieckiego jako nowego ministra finansów.

- Wszystko to odbywa się w ramach zmian, które nastąpiły w rządzie. Przede wszystkim to są zmiany systemowe, strukturalne. Stawiamy na gospodarkę. To gospodarka i rozwój ma być priorytetem tych kolejnych miesięcy prac rządu Prawa i Sprawiedliwości - powiedziała premier Szydło.

Podkreśliła, że plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, przygotowany przez wicepremiera Morawieckiego, będzie miał "priorytetowe i zielone przede wszystkim światło".

- Wszystkie resorty gospodarcze muszą bardzo intensywnie rozpocząć realizację tego planu - zaznaczyła szefowa rządu.

REKLAMA

Szydło: nie będę dziś zdradzać nazwisk ministrów, którzy tworzą KERM

Nie będę dzisiaj zdradzać nazwisk ministrów, którzy tworzą Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów - powiedziała w czwartek premier Beata Szydło. Przypomniała, że w piątek jest pierwsze posiedzenie Komitetu.
- Nie będę dzisiaj zdradzać nazwisk ministrów, którzy tworzą komitet ekonomiczny. Jutro jest pierwsze posiedzenie. Będziemy rozmawiać nie tylko o tym, kto w tym komitecie jest, ale przede wszystkim o planach - powiedziała premier Szydło podczas wspólnej konferencji prasowej z wicepremierem Mateuszem Morawieckim, który stanie na czele KERM.
- Stawiamy sobie konkretne terminy realizacji tych celów, po to żeby móc ten proces rozwoju weryfikować i udoskonalać - dodała.

Pytany o sposób ułożenia pracy w resortach rozwoju i finansów, który objął, wicepremier Morawiecki powiedział, że "to jest unia personalna, a nie instytucjonalna" To są dwa osobne ministerstwa - zaznaczył.
Morawiecki zobowiązał się także do ułożenia relacji "między fiskusem, a przedsiębiorcami w kontekście zmiany interpretacji, która wpływa na obciążenie podatkiem np. na 5 lat wstecz". - Chcę zobowiązać się do tego, żeby od początku roku takie sytuacje nie miały miejsca. Żeby była instytucja interpretacji, tak wdrożona, żeby przedsiębiorca miał pewność wobec prawa i żeby nie obawiał się, że zostanie wstecz, na 5 lat do tyłu, obciążony jakimikolwiek kosztami czy jakimikolwiek opłatami - wyjaśnił.



Szydło: nie będziemy dzielić ministerstwa infrastruktury i budownictwa

Nie będziemy dzielić ministerstwa infrastruktury i budownictwa; ta struktura pozostaje niezmienna - poinformowała w czwartek na konferencji prasowej premier Beata Szydło.

- Trzeba to bardzo wyraźnie powiedzieć, bo krążyły na ten temat informacje, że będziemy dzielić ministerstwo infrastruktury i budownictwa. Nie będziemy dzielić. Jest minister Andrzej Adamczyk, który kieruje ministerstwem infrastruktury i budownictwa, i ta struktura zostaje niezmienna - powiedziała premier Szydło.

REKLAMA

Podkreśliła, że wicepremier Mateusz Morawiecki koordynuje wszystkie resorty gospodarcze. - Natomiast wszystkie poszczególne resorty mają swoich ministrów i oni oczywiście mają realizować zadania i mają w tym Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów, który powstał, współpracować; wspólnie, razem, po to, żeby plan (Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju - PAP), który przyjęliśmy, był realizowany - powiedziała premier.

Do wyborów szliśmy z takim założeniem, że chcemy znieść Polskę resortową w związku z tym właśnie Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów i silny wicepremier koordynujący ministerstwa gospodarcze ma zadanie doprowadzić do tego, żeby wszystkie zadania, a wiele infrastrukturalnych zadań jest międzyresortowych, skoordynować i realizować - powiedziała Szydło.

PAP, IAR, abo

 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej