Zmiany na czele resortów kluczowych dla gospodarki
Ministerstwo finansów, rozwoju i skarbu państwa to resorty kluczowe dla działania państwa. O tym, jaki wpływ na gospodarkę będą miały ostatnie zmiany w rządzie rozmawiali goście Pulsu Gospodarki: Agnieszka Durlik (Krajowa Izba Gospodarcza), Ignacy Morawski (Warszawski Instytut Studiów Ekonomicznych) i Piotr Soroczyński (Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych).
2016-09-29, 11:31
Posłuchaj
Paweł Szałamacha, autor projektu budżetu na 2017 rok, pożegnał się ze stanowiskiem ministra finansów. Ministerstwo finansów zapisało w dokumencie, że w 2017 wzrost PKB wyniesie 3,6 proc., a deficyt budżetowy wyniesie blisko 60 mld zł.
- Nie szukałbym specjalnych napięć jeśli chodzi o zmianę kierownictwa resortu – podkreślił Piotr Soroczyński. - Jeśli chodzi o kwestię realizacji budżetu to są one dość silnie uwarunkowane. Jeśli środki w budżecie nie napływają to należy przycinać wydatki – zaznaczył.
Gość dodał, że w Polsce „minister finansów nie może po prostu dać więcej pieniędzy”. - W przeciwieństwie do budżetów państw zachodnich u nas takiej możliwości nie ma. Tam, jeżeli nie są realizowane przychody, to wydatki realizuje się zgodnie z kalendarzem, a później jest większy deficyt. U nas takiej możliwości nie ma - wyjaśnił Soroczyński.
Ignacy Morawski zaznaczył z kolei, że budżet na najbliższy rok opiera się na „ambitnych założeniach”. Odniósł się w ten sposób zarówno do szacowanego wzrostu PKB, jak i deficytu budżetowego. – Wzrost PKB o 3,6 proc. to bardzo optymistyczne założenie. To raczej powyżej prognoz rynkowych. Prognozy na rynku mogą zmierzać w dół – wyjaśnił.
REKLAMA
Dodał, że „jednocześnie mamy dość optymistyczne prognozy dotyczące dochodów podatkowych”. – Ściągalność podatków może rosnąć, ale wydaje mi się, że będzie rosła wolniej niż się zakłada - podsumował.
O sposobach na wzrost PKB mówiła w programie Agnieszka Durlik.
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Robert Lidke.
REKLAMA
Polskie Radio 24/pr
Data emisji: 29.09.16
Godzina emisji: 9:15
REKLAMA