Wiek emerytalny rolników to obecnie 55 i 60 lat. PSL chce to utrzymać do 2022 r.

O wieku emerytalnym rolników dyskutowano na sejmowych komisjach: polityki społecznej i rolnictwa. To za sprawą projektu PSL mającego nowelizować ustawę o ubezpieczeniu społecznym rolników.

2016-10-04, 14:55

Wiek emerytalny rolników to obecnie 55 i 60 lat. PSL chce to utrzymać do 2022 r.
Przed kilkoma laty podniesiono wiek emerytalny do 67 lat, ale wyłączono z tego rolników. Ustalono, że do 2017 roku rolnicy będą mogli przechodzić na emeryturę w wieku 55 i 60 lat. . Foto: Glow Images/East News

Poseł ludowców Mirosław Maliszewski chce, by rolnicy dłużej byli grupą uprzywilejowaną względem pozostałych grup zawodowych z uwagi na specyfikę ich zawodu.

Z ustawy o podwyższeniu wieku emerytalnego wyłączono rolników

"Przypomnę, że przed kilkoma laty podniesiono wiek emerytalny do 67 lat, ale wyłączono z tego rolników. Ustalono, że do 2017 roku rolnicy będą mogli przechodzić na emeryturę w wieku 55 i 60 lat. My chcemy, by ten status utrzymać do 2022 roku" - wyjaśnia Mirosław Maliszewski.

Do propozycji negatywnie ustosunkował się wiceszef resortu rolnictwa Rafał Romanowski.
"Ten projekt nie zamyka projekt podwyższenia wieku emerytalnego dla rolników w roku 2022. Jest procedowany projekt prezydencki obniżający wiek emerytalny i zamykający kwestię podwyższonego stażu pracy" - dodaje wiceminister.

Dzisiejsze przepisy umożliwiają rolnikom przejście na emeryturę w wieku 55 lat - dla kobiet -lub 60 lat - dla mężczyzn. Warunkiem jest 30-letni staż pracy.

REKLAMA

IAR, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej