Polski wzrost gospodarczy poniżej 3 procent?

Spadek inwestycji to podstawowa przyczyna spodziewanego obniżenia wzrostu gospodarczego w Polsce - mówił na antenie Polskiego Radia 24 były wiceminister finansów Cezary Mech.

2016-10-05, 13:37

Polski wzrost gospodarczy poniżej 3 procent?
Od lewej: Arkadiusz Pączka ekspert Pracodawców RP, Kamil Maliszewski analityk Domu Maklerskiego mBanku, były wiceminister finansów Cezary Mech. Foto: PR24

Posłuchaj

Puls gospodarki cz. 1 – gośćmi Polskiego Radia 24 byli Arkadiusz Pączka ekspert Pracodawców RP, Kamil Maliszewski analityk Domu Maklerskiego mBanku, były wiceminister finansów Cezary Mech (Robert Lidke, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

W ten sposób gość odniósł się do prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który we wtorek obniżył prognozę dynamiki polskiego PKB w 2016 r. do 3,1 proc. z 3,5 proc. oraz w 2017 r. do 3,4 proc. z 3,7 proc. Podobne obniżenie polskiego PKB przewidują agencje ratingowe S&P i Fitch.


Powiązany Artykuł

kalkulator wykres dane 1200.jpg
MFW i Bank Światowy obniżają prognozę wzrostu PKB Polski w 2016 r.

- Spowolnienie wynika ze spadku inwestycji. Jest to związane z nową perspektywą finansową, która jeszcze się nie rozbujała. Wszyscy podkreślają, że inwestycje będę rosły, dlatego program 500+ był bardzo dobrym amortyzatorem. Z drugiej strony, częściowo z tego samego powodu podmioty prywatne mniej inwestują. Choć nie jest to jedyna przyczyna, i to zjawisko jest bardzo niepokojące – podkreśla gość.


Posłuchaj

Wiceminister finansów Cezary Mech: o niepokojącym spadku inwestycji prywatnych 1:01
+
Dodaj do playlisty

PKB będzie rosło wolniej?

Podobne zadnie ma Kamil Maliszewski analityk Domu Maklerskiego mBanku. Uważa on, że wzrost gospodarczy w Polsce może być w tym roku nawet poniżej 3 procent, które prognozuje MFW.

REKLAMA

- Wszyscy widzą, dolega spadek inwestycji. To jest główny powód, dla którego tempo wzrostu PKB spadło i może się okazać, że w tym roku wyniesie poniżej 3 proc. W skali całego roku będzie jeszcze słabsze od tego co prognozuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który dość mocno rewiduje swoją prognozę, bo aż o 0,4 punktu procentowego. Zobaczymy, czy budowanie tego planu, który trwa już rok na rzecz rozwoju, przyniesie pozytywne efekty w kolejnych latach, które zrównoważą to spowolnienie, czy ten etap planowania się opłaci – zastanawia się ekspert.


Posłuchaj

Kamil Maliszewski analityk Domu Maklerskiego mBanku: o mocnych cięciach prognoz 0:35
+
Dodaj do playlisty

Uciążliwe otoczenie prawne

Inwestycje spadają także dlatego, że spada zaufanie przedsiębiorców do państwa, które ich zdaniem jest coraz bardziej opresyjne dla firm i nieprzewidywalne - zauważa Arkadiusz Pączka ekspert Pracodawców RP.

- Przedsiębiorców niepokoi projekt Ministerstwa Sprawiedliwości, czyli 25 lat dla przedsiębiorcy z tytułu błędu w rozliczeniu VAT. Firmy czekają na deregulację gospodarki, mniej kontroli i więcej swobód – dodaje.

REKLAMA


Posłuchaj

Arkadiusz Pączka ekspert Pracodawców RP: przedsiębiorcy czują się niepewni 0:20
+
Dodaj do playlisty

Nie tylko MFW słabiej ocenia naszą gospodarkę. Bank Światowy również obniża prognozę wzrostu polskiej gospodarki na 2016 rok do 3,2 z 3,7 procent oczekiwanych w kwietniu z powodu osłabienia w inwestycjach, wynika z przedstawionego w środę jesiennego raportu BŚ.
W latach 2017 i 2018 tempo wzrostu PKB w Polsce może przyspieszyć odpowiednio do 3,4 i 3,5 proc. za sprawą spodziewanego "odbicia w inwestycjach" - dodaje BŚ w komunikacie.

Robert Lidke, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej