Zachodnie giełdy rozpoczynają tydzień wahaniami

W zachodniej Europie wahania indeksów na początku nowego tygodnia. W USA już po II debacie prezydenckiej i po ważnych danych o sytuacji na amerykańskim rynku pracy we wrześniu.

2016-10-10, 10:00

Zachodnie giełdy rozpoczynają tydzień wahaniami
Giełda (zdjęcie ilustracyjne). Foto: Pixabay.com

W St. Louis w stanie Missouri zakończyła się w niedzielę wieczorem czasu lokalnego druga debata telewizyjna kandydatów na prezydenta USA - reprezentującej Demokratów Hillary Clinton i Republikanina Donalda Trumpa.

Debata trwała około 90 minut. Po jej zakończeniu kandydat Republikanów przyznał, że jego rywalka jest wojowniczką. "Ona się nie poddaje" - powiedział.

- Na razie oceny rynku są takie, że ta debata była gorsza dla Trumpa - mówi Ric Spooner, główny analityk rynku w CMC Markets Asia Pacific Ltd. - Na tym etapie wygląda to na wyraźne zwycięstwo Clinton - dodaje.

Shane Oliver, ekonomista AMP Capital Investors Ltd., wskazuje, że coraz mniej czasu, jaki pozostał do wyborów prezydenckich w USA, działa na niekorzyść Trumpa.

- Jest niebezpiecznie blisko do wyborów, więc Trumpowi trudniej jest "podreperować" swój wizerunek - mówi Oliver.

Amerykanie udadzą się 8 listopada do punktów wyborczych, aby wybrać nowego amerykańskiego prezydenta.

Dane z rynku pracy w USA

Tymczasem w piątek w USA podano, że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych we wrześniu wzrosła o 156 tys. Liczba miejsc pracy w amerykańskim sektorze prywatnym wzrosła o 167 tys., podczas gdy miesiąc wcześniej wzrosła o 144 tys.

Stopa bezrobocia w USA we wrześniu wyniosła 5,0 proc., wobec 4,9 proc. w sierpniu - podał amerykański Departament Pracy.

Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się stopy bezrobocia w USA na poziomie 4,9 proc. oraz że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrośnie o 172 tys. wobec 151 tys. w sierpniu przed korektą, a w sektorze prywatnym wzrośnie o 170 tys. wobec wzrostu o 126 tys. miesiąc wcześniej przed korektą.

Po tych danych traderzy wskazują na nadal duże szanse podwyżki stóp procentowych w USA do końca 2016 roku. Kontrakty pokazują 64-procentowe prawdopodobieństwo podwyżki kosztu pieniądza za Oceanem.

- Dane z rynku pracy są na tyle mocne, że Fed utrzyma swoje stanowisko w sprawie podwyżki stóp procentowych w grudniu, ale nie są one na tyle silne, aby Fed sygnalizował przyspieszenie podwyżek - nadal będzie to stopniowy proces - mówi Oliver.

PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej