Andrzej Kopiczyński nie żyje. "Był to wspaniały aktor"
Zmarł Andrzej Kopiczyński, aktor filmowy i teatralny, przez wiele lat związany z warszawskimi scenami. Najbardziej znany był z tytułowej roli w serialu telewizyjnym "Czterdziestolatek". Aktor miał 82 lata. W ostatnim czasie zmagał się z chorobą Alzheimera.
2016-10-13, 12:30
Posłuchaj
W Polskim Radiu 24 zmarłego aktora wspominała Zofia Czerwińska, odtwórczyni roli Zofii Nowosielskiej w serialu „Czterdziestolatek”:
- To jest wielka strata, ponieważ odszedł człowiek, nie tyle świetny aktor, który tak się zapisał w naszej pamięci, ale tez świetny człowiek. On był kompletnie nieaktorski, on był łagodnym, fajnym, zdyscyplinowanym, szalenie spolegliwym aktorem. Nie miał w sobie cienia intrygi, złośliwości, takiego człowieka brak.
Jak mówiła aktorka, te cechy charakteru Andrzej Kopiczyński przekazał także serialowemu bohaterowi, inżynierowi Karwowskiemu: - Jeżeli się jest takim człowiekiem, nie sposób na takiej przestrzeni roli, nie dać coś z siebie i nie włożyć na tym ekranie tej energii, którą się niosło jako takiego właśnie człowieka.
Andrzej Kopiczyński zagrał w wielu filmach, między innymi: "Prawdziwy koniec wielkiej wojny", "Święta wojna", "Znachor", "Pięć minut przed gwizdkiem", "Korczak", "Ogniem i mieczem". Był tytułowym bohaterem serialu biograficznego „Kopernik” Ewy i Czesława Petelskich. Największą popularność zdobył, jako odtwórca roli inżyniera Stefana Karwowskiego w "Czterdziestolatku".
REKLAMA
W serialu Jerzego Gruzy z lat 70-tych, Kopiczyńskiemu partnerowali między innymi, Anna Seniuk, Irena Kwiatkowska i Leonard Pietraszak. Wielka popularność filmu, po latach skłoniła realizatorów do przypomnienia widzom inżyniera Karwowskiego. Kopiczyński ponownie wcielił się w tę rolę w komedii „Motylem jestem, czyli romans 40-latka” z 1976 roku i w serialu "40-latek 20 lat później” z 1993 roku.
Za rolę w "Czterdziestolatku" aktor otrzymał wiele wyróżnień, między innymi Nagrodę Przewodniczącego Komitetu do spraw Radia i Telewizji, "Srebrny Gwóźdź Sezonu" w plebiscycie popularności "Kuriera Polskiego" i nagrodą za pierwszoplanową rolę męską na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.
Andrzej Kopiczyński grał w wielu przedstawieniach Teatru Telewizji. W latach 90-tych przez pewien czas prowadził telewizyjny teleturniej "Koło Fortuny". Wystąpił w filmach "Niezwykła podróż Baltazara Kobera” oraz „Ogniem i mieczem”. Widzowie telewizyjni znają go z seriali „Czułość i kłamstwa”, "Niania" i „Lokatorzy”. W 2008 roku roku zagrał niewielką rolę w obrazie „To nie tak jak myślisz, kotku”, pojawił się również epizodycznie w filmie „1920 Bitwa Warszawska” z 2011-go.
Dwa lata temu, z okazji 80-tych urodzin aktor wystąpił w programie wspomnieniowym w Telewizji Polskiej, gdzie spotkał się z przyjaciółmi z planu filmowego.
Andrzej Kopiczyński urodził się 15 kwietnia 1934 roku w Międzyrzecu Podlaskim. Studiował w łódzkiej PWST. W 1958 roku podczas przedstawienia dyplomowego zagrał hrabiego Di Bosco Nero w „Sprytnej wdówce” Carlo Goldoniego, w reżyserii Hanny Małkowskiej. Na ekranie zadebiutował w 1957 roku w filmie Jerzego Kawalerowicza "Prawdziwy koniec wielkiej wojny".
REKLAMA
Po ukończeniu szkoły rozpoczął pracę w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Następnie grał we Współczesnym w Bydgoszczy, Bałtyckim w Koszalinie, a w latach 1963-1970 - w Teatrze Dramatycznym w Szczecinie.
Od 1970 roku występował na scenach teatrów warszawskich: Narodowego, Rozmaitości i Teatru Na Woli. Od 1986 roku grał w Teatrze Kwadrat.
Andrzej Kopiczyński został wyróżniony licznymi nagrodami i odznaczeniami, między innymi Złotym Krzyżem Zasługi w 1975 roku i Odznaczeniem za Zasługi dla Warszawy w 1977 roku
IAR
REKLAMA