Umowa CETA. "To raczej sojusz obronny UE i Ameryki Północnej"
"Bronimy polskiego rolnictwa i żywności" - pod takim hasłem w sobotę odbyły się protesty przeciwko umowie CETA. Tymczasem polscy przedsiębiorcy w podpisaniu porozumienia widzą szansę na zwiększenie swobody przepływu towarów i inwestycji. Gośćmi Krzysztofa Grzybowskiego w Debacie Poranka byli: przedstawiciel organizatorów protestów Bogumił Kolmasiak (Akcja Demokracja), Marek Kłoczko (Krajowa Izba Gospodarcza) i Andrzej Sadowski (Centrum im. Adama Smitha).
2016-10-17, 10:07
Posłuchaj
Andrzej Sadowski podkreślał, że umowa CETA jest raczej sojuszem obronnym Unii Europejskiej z Północną Ameryką przeciwko konkurencji ze strony krajów azjatyckich i coraz częściej afrykańskich aniżeli umową o wolnym handlu.
– Umowa liczy tysiąc kilkaset stron, a skoro jest to umowa o wolnym handlu, powinna zawierać jedną stronę. Powinno w niej być zawarte, że od danego momentu następuje likwidacja wszystkich barier jeśli chodzi o wolny handel między Unią Europejską a Kanadą i znosi się wszelkie ograniczenia związane z handlem. Nie może zawierać ona 1,6 tys. szczegółowych artykułów. Mamy do czynienia z umową o handlu, a nie o wolnym handlu. Umowa o wolnym handlu powinna dotyczyć kilku kwestii zasadniczych – wskazywał gość Polskiego Radia 24.
Bogumił Kolmasiak podkreślał, że zrozumienie umowy CETA przez laika, urzędnika czy polityka jest piekielnie trudne. Wskazywał również, że nie da się jej tak łatwo wypowiedzieć – Polska będzie musiała opuścić Unię Europejską, żeby się z niej ewentualnie wycofać.
– Polska zawierała szereg porozumień bilateralnych na początku lat 90. Te umowy jednak można stosunkowo łatwo wypowiedzieć. Natomiast jak już podpiszemy CETA i zostanie ona ratyfikowana przez wszystkie kraje Unii Europejskiej, to nie ma odwrotu – mówił gość Debaty Poranka.
REKLAMA
W opinii Marka Kłoczko, spór o CETA jest diabolizowany i ma charakter ideologiczny. Tymczasem zamknięcie się na konkurencję nie służy gospodarce.
– W interesie polskich rolników, przedsiębiorców, rodzin i pracowników jest to, by tę umowę podpisać. Gospodarka bez konkurencji i kraje, które są zamknięte przeciwko konkurencji mają się bardzo źle – podsumował.
REKLAMA
Audycję prowadził Krzysztof Grzybowski.
Polskie Radio 24/dds
_____________________
Data emisji: 17.10.2016
Godzina emisji: 09.17
Polecane
REKLAMA