Ukraina czasów Poroszenki. "Odrodzenie społeczeństwa obywatelskiego"
Gośćmi audycji 7 Dni Wschód byli Michał Potocki i Zbigniew Parafianowicz z Dziennika Gazety Prawnej. Publicyści mówili o swojej najnowszej książce "Kryształowy fortepian. Zdrady i zwycięstwa Petra Poroszenki".
2016-10-23, 11:07
Posłuchaj
Autorzy stawiają w książce tezę, że na Ukrainie tworzy się społeczeństwo obywatelskie oddzielne od państwa.
– Państwo ukraińskie jest bardzo słabe i po Majdanie nie widać trendu jego wzmocnienia. Społeczeństwo obywatelskie przeżywa natomiast swój renesans. Ludzie w sposób spontaniczny próbują sobie poradzić ze wszystkimi słabościami i niedorozwojem państwa, dlatego budują coś alternatywnego. To pokazuje żywotność społeczeństwa ukraińskiego. Ono w żaden sposób nie może być skazane na ustrój autorytarny i nakazowo-rozdzielczy – mówił Zbigniew Parafianowicz.
Zdaniem Michała Potockiego, głównym problemem Ukrainy jest to, że Rewolucja Godności nie okazała się rewolucją politologiczną.
– Rewolucja politologiczna jest wtedy, gdy burzy się kompletnie system który istniał do tej pory i na jego gruzach tworzy się coś kompletnie innego. System w tym przypadku nie został zburzony – tłumaczył gość Polskiego Radia 24. – Petro Poroszenko nie był w stanie wyrwać się z tradycyjnej logiki ukraińskiej polityki z czasów Leonida Kuczmy czy Wiktora Juszczenki – podkreślał.
REKLAMA
W programie również przegląd wydarzeń tygodnia na Wschodzie.
Gospodarzem audycji był Piotr Pogorzelski.
Polskie Radio 24/dds/tj
_________________
REKLAMA
Data emisji: 23.10.2016
Godzina emisji: 10.15
REKLAMA