Węgiel ze Stanów Zjednoczonych zalewa polski rynek
Wobec problemów z wprowadzeniem akcyzy na importowany węgiel, Ministerstwo Energii podjęło prace nad wprowadzeniem nowej opłaty. Miałaby powstrzymać zalew krajowego rynku przez surowiec ze Stanów Zjednoczonych, Australii, Kolumbii i przede wszystkim Rosji. O sprawie mówił w Polskim Radiu 24 Dawid Salamądry, ekspert ds. energetyki z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
2016-10-24, 15:52
Posłuchaj
Węgiel, który trafia do Polski zza granicy stanowi konkurencje dla węgla wydobywanego w polskich kopalniach. W związku z tym pojawiają się pomysły, ktore mają na celu ograniczyć jego import. Mówi się o różnego typu opłatach, akcyzach i cłach.
Jak podkreślił Dawid Salamądry, problem z importem zaczął się ok. 2008 roku, ale zauważono go dopiero w 2013 roku. Dodał, że problem dotyczy głównie konkurencji cenowej. - Po rewolucji łupkowej Kolumbia i Stany Zjednoczone są w stanie zalewać rynek europejski swoim węglem. Stany Zjednoczone chciałyby również zalewać rynek azjatycki, ale pojawiają się problemy z infrastrukturą na zachodnim wybrzeżu. Cały swój eksport kierują więc na rynek europejski – wyjaśnił gość.
Zalew polskiego rynku miałoby powstrzymać wprowadzenie nowej opłaty. Argumentem przemawiającym za takim rozwiązaniem jest niesprawiedliwe traktowanie podmiotów wydobywających węgiel w krajach, które muszą przestrzegać europejskiej polityki klimatycznej.
- Niestety, resort energii wybrał zarówno niewłaściwego przeciwnika, jak i pole walki. O wiele lepsze skutki mogłoby przynieść wprowadzenie określonych regulacji na poziomie europejskim – stwierdził Salamądry.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.
Polskie Radio 24/pr
_____________________
REKLAMA
Data emisji: 24.10.16
Godzina emisji: 15:18
Polecane
REKLAMA