Koniec ery dżentelmenów?
Uprzejmość, zamiłowanie do obyczajów światowych, dobry wygląd, wdzięk, piękne maniery, znajomość wielkiego świata i form towarzyskich, grzeczność i owo coś nie określonego, co stanowi godność – tak dżentelmena definiowano w XVII wieku. Jak jest dziś? Czy można mówić o końcu świata dżentelmenów? Gośćmi audycji Kwadratura Kultury byli Mira Suchodolska (Dziennik Gazeta Prawna) i Grzegorz Sieczkowski (autor felietonów o modzie i bon tonie).
2016-10-25, 22:12
Posłuchaj
– Człowiek już nie jest autentyczny w swoim zachowaniu, on się wystylizował na potrzeby portali społecznościowych – mówił Grzegorz Sieczkowski. Jednak, jak podkreślił, "schamienie zaczęło się w latach 80. XX wieku, ponieważ stan wojenny wyzwolił mnóstwo negatywnej energii". Dodał również, że dżentelmeni w obecnych czasach nie mają łatwo. – Przyjęło się, że jak ktoś jest grzeczny, to musi być głupi, jemu można wszystko.
– Kiedyś pewne rzeczy przynależały do pewnych sfer, brzydko zachowywały się grupy osób nietolerowane przez większość. W tej chwili agresja wylewa się z programów telewizyjnych w najlepszym czasie antenowym – wskazywała Mira Suchodolska. Jej zdaniem mamy do czynienia z "terrorem chamstwa", a ludzie, którzy tego nie tolerują wolą milczeć, "bo zostaną zhejtowani". Mówiła również, że wszystkiemu winna jest "tęsknota za byciem zauważanym".
Więcej w całym programie.
Gospodarzem audycji był Monika Małkowska.
REKLAMA
Polskie Radio 24/ip/tj
Kwadratura Kultury w Polskim Radio 24 - wszystkie audycje
___________________
Data emisji: 25.10.2016
REKLAMA
Godzina emisji: 21:33
REKLAMA