Artyści przekonują do korzystania z legalnych źródeł kultury

 "Warto być fair wobec twórców" to hasło zakończonej właśnie akcji pt. Kultura na Widoku, w której udział wzięli m.in. Danuta Stenka i Zbigniew Wodecki. O tym, jak przekonywać Polaków do legalnego korzystania z twórczości artystów i jak zapewnić mieszkańcom małych miejscowości dostęp do kultury rozmawiali w programie Trendy Kultury muzyk Michał Urbaniak, aktorka Anna Cieślak i Kinga Jakubowska z fundacji Legalna Kultura.

2016-10-27, 10:00

Artyści przekonują do korzystania z legalnych źródeł kultury
mat. ilustracyjne. Foto: pixabay.com/Unsplash

Posłuchaj

26.10.16 Anna Cieślak: „Jeżeli będziemy pobierać utwory z nielegalnych źródeł, to za chwilę przestaniemy produkować filmy czy muzykę, bo będzie się to mijało z celem”.
+
Dodaj do playlisty

Po zakończonej sukcesem akcji „Kultura na Widoku”, fundacja Legalna Kultura zaczyna kolejną – „Otwarte Drzwi do Kultury”. Dzięki niej, w kilkudziesięciu małych miejscowościach w Polsce realizowane będą pokazy filmowe połączone z warsztatami korzystania z legalnych źródeł dla nauczycieli i uczniów.

- Projekt „Otwarte Drzwi do Kultury” polega na tym, że przyjeżdżamy do małej miejscowości, gdzie od rana do wieczora realizujemy warsztaty i szkolenia dla nauczycieli, uczniów i lokalnej społeczności, połączone z pokazami filmów – wyjaśniła Kinga Jakubowska. - Wieczorem mamy propozycję obejrzenia opery w streamingu i spektakli teatralnych do wyboru – dodała.

Jakubowska podkreśliła również, że Legalna Kultura „nie zajmuje się piętnowaniem, mimo że nie pochwala pewnych zachowań”. - Legalna Kultura zaistniała kilka lat temu, w czasach skrajnego piractwa, które bezapelacyjnie królowało w naszym kraju, także poglądowo – wyjaśniła.

O sposobach przekonywania społeczeństwa do korzystania z legalnych źródeł mówiła Anna Cieślak, która podkreśliła, że „jeżeli będziemy pobierać sztukę z nielegalnych źródeł, to za chwilę przestaniemy produkować filmy czy muzykę, bo będzie się to mijało z celem”. – Artyści, tworząc, dają z siebie wszystko - serce, pasję, energię. Jeżeli ktoś pobiera utwór z nielegalnego źródła, gdzie odbiór jest jakościowo o 70 proc. gorszy, to dostaje jedną tysięczną tego, co artyści stworzyli. To powoduje, że nasza praca przestaje mieć sens – wyjaśniła aktorka.

REKLAMA

Cieślak dodała również, że „odtwarzanie muzyki np. przez portal youtube jest żenujące”. - Ludzie powinni chcieć więcej. Rozwijamy się wówczas, gdy to ma jakąś jakość i wartość – dodała.

Michał Urbaniak zwrócił z kolei uwagę, że ściąganie muzyki czy słuchanie streamingów to zaledwie niektóre z rodzajów piractwa. - Jedna z moich kompozycji - Papaya - nagrana w 1976 roku, stała się ponownie hitem w 2008 roku. Powstały wersje, które wykorzystały nasze oryginalne nagranie i kilkanaście innych wersji, gdzie ktoś podpisał się jako kompozytor – zauważył Urbaniak.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Joanna Sławińska.

REKLAMA

Trendy Kultury w Polskim Radio 24 - wszystkie audycje

Polskie Radio 24/pr

__________________

Data emisji: 26.10.16

Godzina emisji: 23:12

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej