Konfrontacje Idei: O Unii Energetycznej
Komisja Europejska podjęła decyzję, dzięki której rosyjski Gazprom będzie mógł znacznie zwiększyć wykorzystywanie gazociągu OPAL, czyli lądowej odnogi Nord Streamu. Czy to może wpłynąć negatywnie na bezpieczeństwo energetyczne w Europie? W Konfrontacjach Idei o sprawie mówili dr Bartłomiej Telejko, doradca Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w sprawie energii oraz Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny „BiznesAlert.pl”.
2016-10-29, 10:52
Posłuchaj
Jak wyjaśniał na naszej antenie Wojciech Jakóbik, bezpieczeństwo energetyczne ściśle wiąże się z dywersyfikacją dostaw surowców. – To dostępność surowców energetycznych lub energii w akceptowalnej cenie, w dowolnym możliwym czasie i z dowolnego kierunku – tłumaczył gość Polskiego Radia 24. – Brak niezależności energetycznej negatywnie wpływa na suwerenność danego kraju – dodawał publicysta.
W ocenie dra Bartłomieja Telejki, decyzja Brukseli o możliwości zwiększenia wykorzystania gazociągu OPAL przez Gazprom może godzić w bezpieczeństwo energetyczne. – To pozwala de facto konsorcjum Nord Stream na zdominowanie dostaw energii w Niemczech, a w dalszej perspektywie, w naszej części Europy – wskazywał ekspert.
W konsorcjum Nord Stream ponad 50 procent udziałów ma rosyjski Gazprom.
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
Gospodarzami programu byli prof. Zdzisław Krasnodębski i prof. Ryszard Bugaj.
Konfrontacje Idei w Polskim Radio 24 - wszystkie audycje
Polskie Radio 24/PAP/mp
_____________________
REKLAMA
Data emisji: 29.10.16
Godzina emisji: 9.17
Polecane
REKLAMA