Tematyka rzezi wołyńskiej w przestrzeni publicznej

– W ostatnich tygodniach można zauważyć eksplozję tematu rzezi wołyńskiej w przestrzeni publicznej i medialnej – powiedziała Ewa Siemaszko, współautorka publikacji „Wołyń. Bez komentarza”. W Polskim Radiu 24 odniosła się do przyczyn rosnącej popularności zagadnienia rzezi wołyńskiej.

2016-10-30, 20:23

Tematyka rzezi wołyńskiej w przestrzeni publicznej
Ofiary napadu na pociąg pod Zatylem (ok. Lubyczy Królewskiej) dokonanego 16 czerwca 1944 r. przez UPA. Foto: http://ipn.gov.pl/

Posłuchaj

30.10.16 Ewa Siemaszko: prawda o martyrologii kresowej jest potrzebna polskiemu społeczeństwu
+
Dodaj do playlisty

Zdaniem Ewy Siemaszko wspomniane zjawisko jest w dużej mierze wynikiem wieloletniej działalności środowisk kresowych, które domagały się odpowiedniego potraktowania tego wydarzenia. Wskazała, że przyczynił się do tego również film Wojciecha Smarzowskiego, który został dobrze przyjęty przez Polaków.

– W poprzednich kadencjach Sejmu przeważały siły polityczne przeciwne jakimkolwiek uchwałom upamiętniającym zbrodnię wołyńską. Jednak doczekaliśmy się zmiany i znaleźliśmy znacznie więcej zwolenników prawdy historycznej. Tę kwestię również należy uznać za istotny powód tego, że temat wydarzeń z 1943 roku jest coraz bardziej zauważany i godnie upamiętniany – wskazała Ewa Siemaszko

W audycji Ewa Siemaszko omówiła również rolę i znaczenie tematyki rzezi wołyńskiej w aktualnych relacjach polsko-ukraińskich, a także o stosunku Ukraińców do jednego z największych dramatów II wojny światowej.

Polskie Radio 24/db

REKLAMA

__________________

Data emisji: 30.10.16

Godzina emisji: 19.15

 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej