IPN czeka na zgłoszenia uczestników festiwalu "O wolności"

Do 10 lutego można zgłaszać uczestnictwo w adresowanym do młodzieży festiwalu „O wolności”, organizowanym przez katowicki IPN. Celem konkursu, który odbędzie się w kwietniu i będzie miał formę przeglądu muzycznego, jest przypomnienie twórczości opozycyjnej z czasów PRL.

2016-10-31, 11:38

IPN czeka na zgłoszenia uczestników festiwalu "O wolności"
zdjęcie ilustracyjne. Foto: IAR/Krystian Dobuszyński

Festiwal ma być formą edukacji historycznej poprzez sztukę. Chodzi o przypomnienie utworów ważnych w historii Polski, już dziś często nieznanych młodemu pokoleniu.

Przedstawiciele Instytutu przypominają, że walka z systemem komunistycznym prowadzona była również na polu kultury. Stąd pomysł, by upamiętnić najważniejszych opozycyjnych artystów i ich twórczość.

Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia poświęcony polskim bardom - śpiewającym poetom tworzącym i występującym w opozycji do oficjalnej kultury PRL.

- Tworzone wówczas poza oficjalnym nurtem pieśni śpiewane były przez środowiska skupione wokół opozycji – opowiadały o wartościach uniwersalnych, o pragnieniu wolności i niepodległości, o zakazanej historii. Wzmacniały ducha, integrowały wokół idei, a ich twórcy, tacy jak Jacek Kaczmarski czy Przemysław Gintrowski stawali się bardami opozycji. Ich twórczości i jej wpływu nie da się przecenić - wskazała Monika Kobylańska z IPN.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

Przemysław Gintrowski 1200.jpg
Przemysław Gintrowski - bard wolności

Konkurs skierowany jest do grup młodzieżowych lub pojedynczych wykonawców, zarówno amatorów, jak i skupionych wokół domów kultury, ośrodków młodzieżowych, szkół, ognisk artystycznych, harcerstwa.

Zgodnie z regulaminem każdy uczestnik ma za zadanie przygotować jeden utwór autora związanego z nurtem opozycyjnym lub niezgadzającego się z realiami PRL. W zgłoszeniu należy podać liczbę uczestników, wybrany do zaprezentowania utwór oraz wymagania sprzętowe.

Zgłoszenia uczestników będą przyjmowane do 10 lutego 2017 r. Sam festiwal odbędzie się w drugiej połowie kwietnia. Przegląd będzie odbywał się w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika.

FILM: Posłuchaj rozmowy Pawła Sztompke z Przemysławem Gintrowskim o płycie "Tren". Wywiad został nagrany w studiu radiowej Jedynki w 2008 roku.

REKLAMA

pp/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej