Sejm przyjął nowe przepisy o jawności oświadczeń majątkowych sędziów

Za przyjęciem przygotowanego przez rząd projektu głosowało 237 posłów, w tym politycy PiS i kilku z Kukiz'15. Przeciw było 190 posłów z PO, większość członków Kukiz'15, Nowoczesnej i PSL. Od głosu wstrzymało się czworo przedstawicieli Kukiz'15. Teraz nowela trafi do Senatu.

2016-11-04, 14:46

Sejm przyjął nowe przepisy o jawności oświadczeń majątkowych sędziów
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Sejm odrzucił wnioski opozycji o odrzucenie projektu oraz jej poprawki skreślające przepisy o jawności oświadczeń sędziów.

Sejm - z rekomendacji Prawa i Sprawiedliwości - przyjął zaś m.in. poprawkę wykreślającą pierwotny zapis, aby przed Trybunałem Konstytucyjnym mogli występować prokuratorzy delegowani do Prokuratury Krajowej.

Gorąca dyskusja przed głosowaniem

Głosowania nad ustawą były przedzielone półgodzinną dyskusją.

W jej trakcie Borys Budka z Platformy Obywatelskiej nazwał projekt "jedną wielką hipokryzją". - Jest tylko po to, by spowolnić niektóre postępowania z przyczyn politycznych, a obywatele niczego pozytywnego dzięki tej ustawie nie osiągną - ocenił.

Jerzy Jachnik z Kukiz'15 stwierdził, że ustawa jest przykładem wadliwej legislacji i zapowiedział, że jego klub - choć jest za jawnością oświadczeń majątkowych - będzie głosował przeciw jej uchwaleniu.

REKLAMA

Barbara Dolniak z Nowoczesnej podkreśliła, że nie ma powodów, by wątpić, czy sędziowie piszą prawdę w oświadczeniach majątkowych, które już teraz mogą kontrolować odpowiednie służby.

Natomiast Krzysztof Paszyk z PSL zapytał, czy jawność oświadczeń majątkowych sędziów ma służyć "zaserwowaniu Polakom igrzysk i odciągnięciu uwagi od istotnych problemów".

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik z PiS oświadczył, że ustawa wychodzi naprzeciw oczekiwaniom obywateli i jest zgodna z ideą sprawiedliwości.

Drugi wiceszef ministerstwa sprawiedliwości Marcin Warchoł zaznaczył, że jego zdaniem wymiar sprawiedliwości potrzebuje przebudowy. Przekonywał, że "polski aparat skarbowy jest niezdolny do weryfikacji oświadczeń majątkowych sędziów", a najlepsza będzie kontrola społeczna.

Oświadczenia majątkowe będą jawne

Uchwalona w piątek nowela kilku ustaw wprowadza jawność oświadczeń majątkowych polskich sędziów.

Nieujawniane będą tylko dane adresowe, informacje o lokalizacji nieruchomości oraz umożliwiające identyfikację ruchomości. Oświadczenie może być utajniane, gdy jawność rodzi zagrożenie dla sędziego lub jego bliskich. Minister sprawiedliwości jest uprawniony do zniesienia tej tajności.

REKLAMA

Za podanie nieprawdy w oświadczeniu grozi do trzech lat więzienia.

Nowela wydłuża także do ośmiu lat okres przedawniania karalności przewinień dyscyplinarnych sędziów. Ponadto wprowadza nową karę dyscyplinarną - obniżenia wynagrodzenia zasadniczego od 5 do 20 proc. na okres do dwóch lat, przy pozbawieniu prawa do awansu.

Według nowych przepisów, na wniosek prokuratora o zwrot danej sprawy do śledztwa, sąd zwraca mu ją - bez możliwości zaskarżenia tego przez strony postępowania. Zwracając zaś sprawę w postępowaniu odwoławczym, sąd II instancji musi uchylić zaskarżony wyrok I instancji.

Inny zapis noweli dotyczy skarg na przewlekłość postępowań.

Zlikwidowany zostaje problem 8,5 tys. skarg odrzucanych ze względów formalnych. Sądy będą zobowiązane wziąć pod uwagę całą długość postępowania - od jego wszczęcia do momentu rozpoznania skargi. Od takiego okresu będzie też uzależniona wysokość rekompensaty.

Wysokość odszkodowań to nie mniej niż 2 tys. zł za każdy rok przewlekłego postępowania.

Prawo skargi na przewlekłość postępowania - zgodnie z nowelą - ma także Skarb Państwa, ale bez prawa do odszkodowania.

Nowelizacja zezwala też Prokuratorowi Generalnemu na udostępnianie - w razie zagrożenia bezpieczeństwa państwa - osobom trzecim informacji ze śledztw.

PAP, kk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej