Polsko-niemiecka współpraca edukacyjna
Ponad 70 tysięcy projektów, w których wzięło udział 2,7 miliona uczestników. Oto liczby podsumowujące dokonania organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. W tym roku instytucja obchodzi 25-lecie istnienia. O jej misji oraz o premierowej edycji projektu „Laboratorium Wymiany” mówili Aleksandra Pawłowska i Piotr Kwiatkowski z PNWM.
2016-11-05, 18:46
Posłuchaj
Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży Została utworzona 17 czerwca 1991 roku przez rządy Polski i Niemiec równocześnie z podpisaniem traktatu dobrosąsiedzkiego. Umożliwia młodym Polakom i Niemcom poznanie się i współpracę.
– Przez cały okres funkcjonowania wspieramy i dofinansowujemy projekty polsko-niemieckie, w których biorą udział młodzi ludzie z obydwu krajów. Od początku działalności najważniejszą rzeczą dla organizacji była pomoc w stworzeniu warunków, które umożliwiłyby spotkanie się i poznanie młodych Polaków i Niemców – powiedział Piotr Kwiatkowski.
Jednym z najnowszych projektów organizacji jest „Laboratorium Wymiany”. Jego premierowa odsłona odbyła się w Warszawie w dniach 3-4 listopada. Było to spotkanie osób zajmujących się wymianą uczniów między szkołami w Polsce i Niemczech, m.in. nauczycieli, organizatorów projektów i opiekunów. Celem kongresu było zbudowanie trwałych relacji pomiędzy polskimi i niemieckimi szkołami. Będzie on kontynuowany co roku, na zmianę w obu krajach.
– Chcieliśmy umożliwić uczestnikom przede wszystkim wymianę doświadczeń. Naszym zadaniem było pokazanie, że jest naprawdę dużo osób zaangażowanych w budowanie dobrych relacji pomiędzy polskimi i niemieckimi szkołami. Mają one wiele do powiedzenia na temat wzajemnej współpracy. Może to być niezwykle inspirujące dla tych, którzy chcieliby włączyć się w to dzieło – dodała Aleksandra Pawłowska.
REKLAMA
Polskie Radio 24/db
___________________
Data emisji: 05.11.16
Godzina emisji: 17.18
REKLAMA
REKLAMA