Trybunał Konstytucyjny: zasady wyłaniania kandydata na prezesa TK - konstytucyjne
Przepisy o wyłanianiu kandydatów na prezesa Trybunału Konstytucyjnego z ustawy o TK z 22 lipca są zgodne z konstytucją - uznał TK, rozpoznając wniosek PO i Nowoczesnej. Trybunał, decyzją prezesa TK, rozpatrywał sprawę zaledwie w 5-osobowym składzie, po tym jak troje sędziów odmówiło udziału. Obie strony sporu oskarżają się wzajemnie o łamanie prawa.
2016-11-07, 18:00
Posłuchaj
Zamieszanie wokół składu sędziów TK. Relacja Kseni Maćczak (IAR)
Dodaj do playlisty
W poniedziałek rano wybrani w tej kadencji Sejmu sędziowie Piotr Pszczółkowski, Julia Przyłębska i Zbigniew Jędrzejewski oświadczyli, że nie będą orzekać w pełnych składach TK do czasu dopuszczenia do orzekania pozostałych trzech sędziów wybranych przez Sejm obecnej kadencji: Mariusza Muszyńskiego, Lecha Morawskiego i Henryka Ciocha.
Powiązany Artykuł

Burzliwa nocna debata w Sejmie. Posłowie zajęli się ustawą o organizacji i trybie postępowania przed TK
Cała szóstka wydała przed południem oświadczenie, w którym powołuje się na zapis ustawy i konstytucji, że TK składa się z 15 sędziów. Dziennikarzom powiedzieli, że ich zachowanie nie jest bojkotem, lecz niezgodą na łamanie prawa przez prezesa TK.
TVP Info
REKLAMA
- Obejmując urząd sędziego TK przyrzekałem służyć wiernie Narodowi i stać na straży Konstytucji RP. Działania Prezesa Trybunału Konstytucyjnego sprzeczne z Konstytucją i obowiązującym prawem powinny spotkać się ze sprzeciwem sędziego Trybunału - podkreślił później w oświadczeniu sędzia Pszczółkowski.
Okrojony skład
W odpowiedzi prezes Trybunału Andrzej Rzepliński wyznaczył do orzekania skład 5-osobowy zamiast pełnego. Podkreślił, że w ten sposób nie obszedł przepisów, lecz zastosował prawo. Wskazał, że prezes TK w sprawach organizacyjnych kieruje Trybunałem i na tej podstawie wydał zarządzenie. Dopytywany, wymienił art. 26 ust. 2 ustawy z 22 lipca 2016 r. o TK. - Działałem w stanie swoistej vis maior, siły wyższej - powiedział prezes TK.
Zdaniem Rzeplińskiego sędziowie, którzy odmówili udziału "dopuścili się naruszenia konstytucji". - To nie ulega wątpliwości. Sędzia ma obowiązek orzekać, chyba że jest chory albo bierze udział w ważnej dla niego i pośrednio dla Trybunału konferencji międzynarodowej – wskazał.
TVP Info
REKLAMA
- Być może ci, którzy chcieli zerwać, tak jak liberum veto, tę rozprawę, nie przewidzieli wszystkich opcji, nie doczytali prawa. Zawsze należy czytać więcej niż mniej i przede wszystkim mieć tak znakomitych prawników jako kolegów w Trybunale Konstytucyjnym – powiedział Rzepliński.
Zaskarżone przepisy konstytucyjne
Powiązany Artykuł

Rok sporu o Trybunał Konstytucyjny. Jaki jest bilans?
TK w 5-sobowym składzie niejednogłośnie uznał za zgodne z konstytucją dwa zaskarżone zapisy - o tym, że Zgromadzenie Ogólne TK przedstawia prezydentowi trzech kandydatów na prezesa (i wiceprezesa) TK oraz że sędzia ma tylko jeden głos i może głosować tylko na jednego kandydata - ten drugi zapis rozumiany w zakresie, w jakim nie odnosi się do uchwały ws. kandydatur na prezesa (i wiceperezesa).
Jednogłośnie umorzono sprawę trzeciego zaskarżonego zapisu - że sędzia może zgłosić jako kandydata siebie albo innego sędziego.
REKLAMA
Koniec kadencji prezesa
TK badał przepisy o wyłanianiu kandydatów na prezesa na wniosek PO i Nowoczesnej. Zgodnie z ustawą z 22 lipca, prezydent powołuje prezesa i wiceprezesa TK spośród trzech kandydatów przedstawianych mu przez Zgromadzenie Ogólne (wg poprzedniej ustawy było dwóch kandydatów). Kadencja obecnego prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego kończy się 19 grudnia.
Zgłoszony 26 października przez PiS projekt ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK - nad którym pracuje Sejm - nie precyzuje liczby kandydatów na prezesa. Według projektu, ZO ma przedstawiać prezydentowi wszystkich kandydatów, którzy otrzymaliby co najmniej 5 głosów.
fc
REKLAMA