Reforma oświaty głównym tematem posiedzenia rządu
Rząd zajmie się dziś projektami dotyczącymi reformy edukacji - Prawem Oświatowym i przepisami wprowadzającymi Prawo Oświatowe. Nowe prawo zakłada, że od września 2017 roku wróci 8-letnia szkoła podstawowa oraz 4-letnie liceum i 5-letnie technikum, a szkołę zawodową zastąpi dwustopniowa szkoła branżowa.
2016-11-08, 10:44
Posłuchaj
Rząd omówi dziś zmiany w oświacie. Relacja Katarzyny Ingram (IAR)
Dodaj do playlisty
W ubiegłym tygodniu podczas debaty nad wnioskiem o wotum nieufności dla minister Anny Zalewskiej Beata Szydło zapewniała, że reforma edukacji jest dobrze przygotowana i będzie perfekcyjnie wprowadzona. Premier obiecywała też, że rząd zajmie się reformą oświaty na najbliższym posiedzeniu, czyli dzisiaj.
- W najbliższym tygodniu na posiedzeniu rządu ta ustawa zostanie przyjęta. Wprowadzamy reformę oświaty - mówiła w ubiegły czwartek Beata Szydło.
Ministerstwo Edukacji Narodowej chce, by przepisy dotyczące zmian w systemie oświaty weszły w życie od 1 stycznia przyszłego roku. Przeciwni reformie są sejmowa opozycja i Związek Nauczycielstwa Polskiego.
Źródło: TVP Info
REKLAMA
Dziś rząd rozpatrzy także projekt zmian Prawa energetycznego, który przewiduje całkowitą rezygnację z regulowania cen gazu ziemnego. Do prawa energetycznego ma być wprowadzony przepis zwalniający przedsiębiorstwa energetyczne posiadające koncesję na obrót gazem z obowiązku przedkładania taryfy do zatwierdzenia przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Propozycje wynikają z nakazów Komisji Europejskiej.
Ministrowie omówią projekt nowelizacji ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, który - jak wskazano w uzasadnieniu - wynika z konieczności wprowadzenia pilnych rozwiązań mających na celu poprawę funkcjonowania przedsiębiorców działających na rynku produkcji biokomponentów i wykorzystywania ich do realizacji tzw. Narodowego Celu Wskaźnikowego. W projekcie odroczono o rok, do l stycznia 2018 r., obowiązek spełnienia przez biokomponenty zaliczane do realizacji NCW kryterium ograniczenia emisji gazów cieplarnianych na poziomie 50 proc. pozostawiając poziom ograniczenia na 2017 r. w dotychczasowej wysokości.
W porządku obrad znalazły się również przygotowane przez resort energii projekty noweli ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego oraz Prawa geologicznego i górniczego.
Ministrowie omówią też projekt nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami, który ma przedłużyć vacatio legis do 4 czerwca 2018 r. przepisów wdrażających system CEPiK 2.0. Jak wskazano w komunikacie resortu cyfryzacji, optymalnym terminem umożliwiającym techniczne wdrożenie zmodernizowanego systemu jest 4 czerwca 2018 r. CEPIK to Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców - system informatyczny zawierający dane dotyczące kierowców i pojazdów.
mr
REKLAMA