Rolnicy dorobią bez utraty KRUS

Rolnicy będą mogli podejmować dodatkową pracę i zarabiać w większym wymiarze, do wysokości pełnego najniższego wynagrodzenia, pozostając w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

2016-11-09, 14:39

Rolnicy dorobią bez utraty KRUS
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rafał Romanowski. . Foto: Polskie Radio

Posłuchaj

Na jakich zasadach rolnicy będą mogli podejmować dodatkową pracę i zarabiać w większym wymiarze, do wysokości pełnego najniższego wynagrodzenia, pozostając w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, tłumaczy podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Rafał Romanowski. /Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskieg
+
Dodaj do playlisty

Na razie takie rozwiązanie przyjęła senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej .

To podniesienie możliwości zarobkowania przez rolników w formie umowy zlecenia lub umowy agencyjnej, wyjaśnia  podsekretarz stanu w Ministerstwie  Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rafał Romanowski.

Rolnicy mieli możliwość  "dorobienia" , choćby w radach nadzorczych  okręgowych spółdzielni mleczarskich czy spółdzielni rolniczych, ale było to 50% najniższego wynagrodzenia. Po nowelizacji ustawy, od 1 stycznia 2017 roku będzie to 100% , czyli 2 tysiące złotych. Taką kwotę, rolnik nie wypadając z odrębnego systemu ubezpieczenia jakim jest KRUS, będzie mógł dodatkowo zarobić. 

Poprzez nowelizację ma też nastąpić doprecyzowanie schematu organizacyjnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, w odniesieniu do kierowników i ich zastępców. Nowelizacja dotycząca zmian kadrowych, czyli powoływania i odwoływania na stanowiska kierownicze w KRUS, została już wprowadzona 21 grudnia 2015 roku. Obecnie następuje doprecyzowanie poprzez konkretne nazewnictwo dotyczące placówek terenowych i pozostałych jednostek organizacyjnych. Nie powoduje to dodatkowego zatrudnienia w KRUS, a jedynie uściśla  w jakim zakresie prezes Kasy może dokonywać zmian na stanowiskach kierowniczych w swojej instytucji.

REKLAMA

Po przyjęciu kilka dni temu projektu przez senacką komisję Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, prace nad nim będą kontynuowane w najbliższą środę. Projektem zajmą się senatorowie z Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a następnie Senat podczas posiedzenia plenarnego. Jeżeli nie zostaną zgłoszone poprawki, ustawa zostanie skierowana do podpisu przez Prezydenta RP.

Dariusz Kwiatkowski

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej