Oświadczenie o statusie FATCA, czyli nie daj sobie zablokować konta

Do końca listopada klienci instytucji finansowych muszą złożyć oświadczenie, że nie są amerykańskimi rezydentami podatkowymi.

2016-11-12, 07:55

 Oświadczenie o statusie FATCA, czyli nie daj sobie zablokować konta
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: CC0 Public Domain/e-gabi/pixabay.com

Posłuchaj

Relacja Arkadiusza Augustyniaka (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Taki obowiązek wynika z polsko - amerykańskiej umowy FATCA. Obowiązek złożenia oświadczeń mają osoby, które zawarły umowę z bankiem lub inną instytucją finansową od 1 lipca 2014 roku do 1 grudnia 2015 roku.

FATCA (Foreign Account Tax Compliance Act) to amerykańska ustawa mająca na celu kontrolę aktywów amerykańskich podatników, którzy trzymają pieniądze i inwestują w instytucjach finansowych poza terytorium USA. Krótko mówiąc, chodzi o ograniczenie unikania przez nich płacenia podatków.

Na mocy umowy między rządem Polski, a rządem USA, wszystkie instytucje finansowe działające na naszym rynku mają obowiązek przekazania amerykańskiej administracji podatkowej danych o prowadzonych przez nie rachunkach osób będących amerykańskimi podatnikami (obywatelami, rezydentami).

Dyrektor zespołu prawno-legislacyjnego Związku Banków Polskich Tadeusz Białek podkreśla, że brak oświadczenia grozi zablokowaniem konta. Wówczas, żeby odzyskać dostęp do własnych pieniędzy, konieczny będzie kontakt z bankiem. Tadeusz Białek wyjaśnia, że oświadczenie muszą złożyć nie tylko klienci banków, ale też SKOKów, domów maklerskich, zakładów ubezpieczeń i funduszy inwestycyjnych.

REKLAMA

Oświadczeń nie muszą składać osoby, które zawierały umowy przed 1 lipca 2014 roku. Takiego obowiązku nie mają też ci, którzy zostali klientami instytucji finansowej 1 grudnia 2015 roku lub później, bo oni złożyli oświadczenie podczas zakładania konta.


ksem/

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej