NFZ do likwidacji. Jakie zmiany w służbie zdrowia?
Minister zdrowia zapowiedział, że w ciągu dwóch miesięcy gotowy będzie projekt ustawy likwidujący Narodowy Fundusz Zdrowia. Według Konstantego Radziwiłła, ma go zastąpić Urząd Zdrowia Publicznego. O planowanych zmianach w służbie zdrowia mówił w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Gryglewicz, ekspert ds. ochrony zdrowia.
2016-11-18, 18:34
Posłuchaj
Dotychczas finansowanie Narodowego Funduszu Zdrowia odbywało się za pomocą składek na ubezpieczenie. – Teraz przejdziemy na system budżetowy. Jego cechą jest to, że ubezpieczeniem będą objęci wszyscy, a pieniądze będą pochodzić z budżetu i będą ustalane przez parlamentarzystów – wyjaśniał dr Jerzy Gryglewicz. Jak wskazywał, służba zdrowia ma być finansowana z podatków, "ale ta kwestia też jest przedmiotem dyskusji". Dodał, że na razie brakuje ustawy, która zastąpi tę o NFZ. – Wtedy będziemy mieć pewność, jakie będą zabezpieczenia, żeby ochrona zdrowia nie otrzymywała mniej pieniędzy, niż obecnie. Sytuacja budżetowa w Polsce jest bardzo trudna, po przesunięciu ogromnych sum na kwestie społeczne - zauważył gość Polskiego Radia 24.
Jego zdaniem, minister zdrowia nie jest wiarygodnym decydentem w sprawie nakładów na ochronę zdrowia. Te oczekiwania powinien potwierdzić minister finansów i dopiero wtedy "będzie można mówić, że te deklaracje są wiarygodne".
Dr Grylewicz podkreślał również, że "Polska osiąga dopiero średni poziom europejski, a na świecie nie ma państwa, które potrafi zabezpieczyć wszystkie potrzeby swoich mieszkańców". – Polacy żyją w średnio 15 lat dłużej, niż 20 lat temu. To skutkuje dużym obciążaniem wydatków na zdrowie – podsumował.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Gospodarzem programu był Jakub Kukla.
Polskie Radio 24/ip
___________________
Data emisji: 18.11.2016
REKLAMA
Godzina emisji: 16:35
REKLAMA