Zakończył się Rok Miłosierdzia
Papież Franciszek zamknął Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej. Było to symboliczne zakończenie Roku Miłosierdzia, obchodzonego w całym Kościele katolickim od 8 grudnia ubiegłego roku. W Polskim Radiu 24 ten czas podsumowywali ks. Roman Trzciński – misjonarz miłosierdzia, Piotr Żyłka – publicysta katolicki oraz ks. Paweł Rytel-Andrianik – rzecznik Episkopatu Polski.
2016-11-20, 22:30
Posłuchaj
Ks. Trzciński wyjaśniał, że „czas miłosierdzia polega na otwieraniu się na miłosierdzie Boga”. – Przyznając, że zbłądziliśmy, przyjmujemy dar przebaczenia, pojednania – mówił.
Zdaniem Piotra Żyłki, rok miłosierdzia wziął się również trochę stąd, że „może w Kościele zbyt mało o tym mówiliśmy”. – Przede wszystkim do takich ludzi, którzy w Kościele o tym, co wydaje się być oczywiste jeszcze nie usłyszeli. Podkreślał również, że miłosierdzie to coś, „co absolutnie wykracza poza nasze ludzkie myślenie o tym, jak powinno być”. Dlatego jego istotę oddaje sformułowanie „skandaliczność miłosierdzia”.
Ksiądz Roman Trzciński został przez papieża Franciszka posłany w świat jako misjonarz miłosierdzia. Jak tłumaczył, jego oraz wielu innych duchownych wyznaczono, by nauczali o miłosiernym Bogu. – A także sprawowali sakramenty święte, pochylali się z miłosierdziem, dobrocią nad ludźmi, którzy chcą wrócić, pogodzić się z Bogiem.
Jak wskazywał ks. Rytel-Andrianik, jest taka tradycja, że drzwi są otwierane tylko w roku jubileuszowym. – Papież Franciszek tym razem zrobił coś szczególnego, nie kazał czekać na szczególny czas, tylko od razu powiedział, że ten rok jest szczególny, rokiem rozdania łaski. Widać, że zależy mu, żeby to przeslanie miłosierdzia dotarło.
REKLAMA
Brama zostanie teraz zamurowana od środka do następnego roku świętego. Wypada on w 2025. W Roku miłosierdzia przez drzwi święte w Watykanie przeszło ponad 21 milionów pielgrzymów. – Ten rok się tak naprawdę nie kończy zamknięciem bramy, to było wielkie zaproszenie do miłosierdzia, to jest czas na kontynuowanie. Idziemy dalej – mówił rzecznik Episkopatu.
W naszym kraju koniec Roku Miłosierdzia łączy się z zakończeniem Jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski. Z tej okazji na głównych mszach we wszystkich parafiach wierni odmawiają Jubileuszowy Akt Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana.

Więcej w całej audycji.
Z gośćmi rozmawiali Krzysztof Grzybowski oraz Jakub Kukla.
REKLAMA
Polskie Radio 24/ip
Data emisji: 20.11.2016
Godzina emisji: 8:33 i 11:33
REKLAMA