ZUS wyjaśnia, kto może skorzystać z rehabilitacji leczniczej

Pracownik nieraz po długiej chorobie lub wypadku wymaga rehabilitacji, by mógł w pełni wrócić do zdrowia i do obowiązków zawodowych. Elżbieta Szupień, lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia, kto może by skierowany na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS.

2016-11-23, 09:26

ZUS wyjaśnia, kto może skorzystać z rehabilitacji leczniczej
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Panthermedia

Posłuchaj

O tym, kto może zostać skierowany na rehabilitację leczniczą wyjaśnia w radiowej Jedynce: Elżbieta Szupień, lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

- Od 20 już lat ZUS kieruje na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej. Z rehabilitacji może skorzystać każda osoba, która jest ubezpieczona w ZUS, czyli pracownik, przedsiębiorca. Na rehabilitację może być skierowana osoba, która jest zagrożona utratą zdolności do pracy i jednocześnie rokuje odzyskanie tej zdolności po rehabilitacji – wyjaśnia Elżbieta Szupień.

Na rehabilitację potrzebne jest skierowanie

Elżbieta Szupień tłumaczy także, jakie zasady obowiązują przy kierowaniu pracowników na rehabilitację leczniczą.

"

Elżbieta Szupień Aby otrzymać skierowanie na rehabilitację leczniczą, należy najpierw udać się do lekarza prowadzącego leczenie.

- Aby otrzymać skierowanie na rehabilitację leczniczą, należy najpierw udać się do lekarza prowadzącego leczenie. On może wystawić wniosek o rehabilitację w ramach prewencji rentowej. Można w tym celu wykorzystać rentowy wniosek pobrany ze strony internetowej ZUS. Z wypełnionym wnioskiem należy zgłosić się do ZUS i złożyć go w najbliższym oddziale – wyjaśnia gość radiowej Jedynki.

System stacjonarny i ambulatoryjny

Należy pamiętać, że rehabilitacja nie zawsze musi łączyć się z wyjazdem z miejsca zamieszkania.

REKLAMA

"

Elżbieta Szupień Rehabilitacja jest prowadzona w systemie stacjonarnym i ambulatoryjnym.

- Rehabilitacja jest prowadzona w systemie stacjonarnym i ambulatoryjnym. W systemie stacjonarnym jest prowadzona rehabilitacja narządu ruchu, układu krążenia, układu oddechowego, rehabilitacja chorób psychosomatycznych, również rehabilitacja dla osób po leczenie nowotworu gruczołu piersiowego oraz dla osób ze schorzeniami narządu głosu. W systemie ambulatoryjnym jest prowadzona rehabilitacja układu ruchu i układu krążenia – wylicza Elżbieta Szupień.

Rehabilitacja trwa zasadniczo 24 dni, ale może być przedłużona, jeśli pacjent rokuje odzyskanie zdolności do pracy po przedłużonym okresie rehabilitacji.

Elżbieta Mamos, awi

Audycja powstała przy współpracy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej