Stwardnienie rozsiane. "Chorzy powinni mieć refundowane leki"

Niemal 50 tys. osób zmaga się w Polsce ze stwardnieniem rozsianym. Jest to jedna z najbardziej powszechnych, przewlekłych chorób neurologicznych. Uważa się ją również za jedną z najczęstszych przyczyn niepełnosprawności. Przy okazji przypadającego na dzisiaj Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych rozmowa na temat tego schorzenia i trudności, z którymi muszą zmagać się ludzie dotknięci stwardnieniem rozsianym.

2016-12-03, 18:46

Stwardnienie rozsiane. "Chorzy powinni mieć refundowane leki"
W Polsce na SM choruje ok. 20-30 tysięcy osób. Foto: flickr.com/sozialhelden

Posłuchaj

03.12.16 prof. Jerzy Kotowicz: stwardnienie rozsiane może zniszczyć wiele planów życiowych
+
Dodaj do playlisty

Stwardnienie rozsiane to choroba ośrodkowego układu nerwowego. Dotyczy najczęściej osób młodych, w wieku między 20. a 40. rokiem życia. Mimo że choroba jest w Polsce leczona od ponad 20 lat, to dostęp do terapii jest znacznie bardziej ograniczony niż w innych krajach Europy.

– Jeszcze 15-20 lat temu chory był skazany na wózek inwalidzki. Dzisiaj, gdy leczenie rozpocznie się we wczesnej fazie choroby, jesteśmy w stanie w bardzo dużym stopniu powstrzymać postępy stwardnienia – powiedział prof. Jerzy Kotowicz, neurolog

Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego, wraz z innymi organizacjami pacjentów, wystąpiło z petycją do Ministra Zdrowia o objęcie refundacją innowacyjnego leczenia. Według ekspertów wśród programów lekowych pierwszej linii brakuje terapii o silniejszym działaniu.

– Nie widzę żadnych powodów, dla których nie mielibyśmy w Polsce mieć refundowanych leków, dzięki którym chorzy mogliby liczyć na skuteczniejsze leczenie – dodała Malina Wieczorek z Fundacji „SM-walcz o siebie!”.

REKLAMA

Ponadto w audycji zaproszeni goście mówili także o terapii leczenia stwardnienia rozsianego - alemtuzumab.

Polskie Radio 24/db

____________________

Data emisji: 03.12.16

Godzina emisji: 17.33

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej