"Posiadanie przez państwo reaktora jądrowego to przedmiot dumy"
– Ze smutkiem przyjmuję fakt, że wiele osób w Polsce nie wie o istnieniu reaktora. Posiadanie przez państwo reaktora jądrowego, a w szczególności reaktora badawczego, jest przedmiotem dumy – mówił gość Polskiego Radia 24 prof. Ludwik Dobrzyński z Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Otwocku-Świerku. Badawczy reaktor jądrowy "Maria" został uruchomiony dokładnie 42 lata temu.
2016-12-18, 14:30
Posłuchaj
18.12.16 Ludwik Dobrzyński „Uruchomienie reaktora to było wielkie wydarzenie i wydaje mi się, że jest dzisiaj mało doceniane”
Dodaj do playlisty
"Maria" to jedyny w Polsce działający reaktor jądrowy. Jego budowę rozpoczęto w czerwcu 1970 r., a uruchomiony został w grudniu 1974. Jego moc wynosi 30 MW.
Profesor Ludwik Dobrzyński wyjaśniał w Polskim Radiu 24 czym jest reaktor badawczy. Przypomniał, że reaktor jest wykorzystywany m.in. w przemyśle farmaceutycznym - pozwala na produkcję izotopu molibdenu 99, który jest źródłem technetu 99, niezbędnego w medycynie nuklearnej. Ośrodek w Otwocku-Świerku wytwarza 18 proc. światowej produkcji tego izotopu.
– Taki reaktor różni się od reaktora energetycznego z elektrowni jądrowych tym, że jego celem jest wyprodukowanie maksymalnej liczby neutronów, a nie maksymalnej energii użytecznej na zewnątrz. Te neutrony można wyprowadzić na zewnątrz reaktora i wykorzystać w badaniach nad własnościami materii. Można je też wykorzystać przy wytwarzaniu izotopów dla medycyny – mówił profesor Dobrzyński.
prof. Ludwik Dobrzyński " Taki reaktor różni się od reaktora energetycznego z elektrowni jądrowych tym, że jego celem jest wyprodukowanie maksymalnej liczby neutronów, a nie maksymalnej energii użytecznej na zewnątrz".
Neutrony można też wykorzystywać do wytwarzania półprzewodników krzemowych, w jubilerstwie, do radiografii. Jak podkreślał prof. Ludwik Dobrzyński, wykorzystanie neutronów do badań jest możliwe dzięki ich właściwościom. – Neutron z racji braku ładunku elektrycznego, potrafi głęboko wnikać w materię, badać jej strukturę i patrzeć jak poruszają się atomy. Znając te siły możemy powiedzieć dlaczego własności naszej materii są tak bardzo różnorodne – dlaczego coś jest kruche, ciągliwe czy przezroczyste – wyjaśniał gość Polskiego Radia 24.
REKLAMA
„Maria” nie była pierwszym reaktorem badawczym w Polsce. Badania nad energią jądrową w Polsce zapoczątkowała „Ewa”, reaktor, który skończył pracę w 1995 roku. Według prof. Dobrzyńskiego reaktory są bezpieczne, a „Maria” może jeszcze długo pracować. – „Ewa” była reaktorem radzieckim, sprzedanym nam w latach 50., natomiast „Maria” jest już w pełni polską konstrukcją. To reaktor o ogromnym stopniu bezpieczeństwa, który może pracować jeszcze spokojnie przez 20 lat – powiedział prof. Ludwik Dobrzyński.
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.
Polskie Radio 24/kk/tb/
REKLAMA
________________
Data emisji: 18.12.2016
Godzina emisji: 11.33
REKLAMA