Komercjalizacja wyników badań naukowych
Komercjalizacja wyników badań naukowych to działanie mające na celu takie upowszechnianie efektów prac badawczo-rozwojowych, aby dało to wymierny efekt gospodarczy na ogólnodostępnym rynku, w warunkach konkurencyjnych.
2017-01-16, 14:39
Posłuchaj
Komercjalizację można kategoryzować na wielu płaszczyznach - uważa dr Dariusz Łukaszewski z Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Na przykład można mówić o komercjalizacji bezpośredniej, kiedy jednostka prowadząca dane badania udziela licencji lub sprzedaję patent. Możemy też mówić o komercjalizacji pośredniej, kiedy to jednostki badawcze tworzą nowe start-upy, które rozwijają dany pomysł i są sprzedawane do większych firm czy też licencjonują dalej wypracowane przez siebie rozwiązania.
Polepszenie globalnej jakości życia
Głównym celem komercjalizacji jest polepszenie globalnej jakości życia. Naukowcy starają się, aby ich badania miały znaczenie dla społeczeństwa.
Jednak, aby te działania mogły przynieść sukces, potrzebne jest wsparcie. Udzielają go organizacje rządowe takie jak: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, czy niedawno powołany do życia Polski Fundusz Rozwoju, który wspiera duże inwestycje mające na celu podniesienie potencjału gospodarczego Polski na arenie międzynarodowej.
Jest tu też miejsce dla organizacji pozarządowych, wśród nich dla Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Fundacja tworzy programy grantowe mające na celu wspieranie komercjalizacji i innowacyjności polskich firm i placówek naukowo-badawczych. Prowadzone są programy grantowe, wspierające przedsiębiorstwa, jednostki naukowe oraz konsorcja takich podmiotów. Celem jest budowanie silnych zespołów naukowych, które pomagają liderowi - naukowcowi we wdrażaniu jego pomysłów na rynku. Jednym z takich programów jest TEAM-TECH, który koordynuje dr Dariusz Łukaszewski z Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. W ramach tego przedsięwzięcia naukowcy opracowują nowe produkty, procesy i usługi, które będą miały wysoki poziom innowacyjności i będą korzystnie wpływać na rozwój kraju. W ramach programu TEAM-TECH zaplanowano w najbliższych latach przeznaczenie około 200 mln złotych na rozwój najlepszych zespołów naukowych.
REKLAMA
Dariusz Kwiatkowski
REKLAMA