Reforma zdrowia. "Duże dysproporcje w płacach pracowników medycznych"

Premier Beata Szydło powiedziała podczas Rady Dialogu Społecznego, że trzeba szukać kompromisu w reformowaniu systemu ochrony zdrowia. Premier przybyła dziś na posiedzenie Rady, która debatowała na temat "Zdrowie jako inwestycja".

2017-01-19, 19:58

Reforma zdrowia. "Duże dysproporcje w płacach pracowników medycznych"
"Doskonałego systemu, z którego wszyscy byliby zadowoleni: pracownicy, pacjenci i pracodawcy, w żadnym kraju nie ma". Foto: pixabay.com/Unsplash/domena publiczna

Posłuchaj

Konstanty Radziwiłł podkreślił, że sieć szpitali jest ważnym elementem reformowania systemu (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Uczestnicy debaty przedstawiali swoje opinie na temat kierunku zmian w systemie ochrony zdrowia z punktu widzenia środowiska, które reprezentowali, często krytykowali projekty, które przygotowuje resort zdrowia.

Rząd chce naprawić system opieki zdrowotnej

Premier Beata Szydło podkreśliła, że rząd chce naprawić system opieki zdrowotnej, gdyż nie spełnia on swego zadania. Zaznaczyła, że trudno będzie znaleźć takie rozwiązania, które usatysfakcjonują wszystkie strony w dyskusji, dlatego trzeba szukać kompromisu. Dodała, że można zbudować taki system, który będzie wypadkową zgłaszanych postulatów. Zaznaczyła, że odpowiedzialność za zmiany systemowe bierze minister zdrowia. Premier poinformowała, że ustawa o sieci szpitali i ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej wejdą od połowy tego roku. Mają one wprowadzić koordynowaną opiekę nad pacjentem. Natomiast ustawa zmieniająca sposób wydatkowania publicznych pieniędzy na opiekę zdrowotną czyli likwidująca Narodowy Fundusz Zdrowia od 1 stycznia 2018 roku.

Ważny element systemu

Konstanty Radziwiłł podkreślił, że sieć szpitali jest ważnym elementem reformowania systemu. Zaznaczył, że w bogatych krajach Europy Zachodniej praktycznie nie ma szpitali, które działają dla zysku. Według niego, sytuacja, która ma miejsce w Polsce jest patologią. Chodzi o placówki, które wykonują tylko wybrane procedury, dla nich opłacalne. Tymczasem pacjent nie ma pewności, gdzie otrzyma potrzebną pomoc: u lekarza pierwszego kontaktu, u specjalisty czy w szpitalu.

Cel nie do osiągnięcia

Henryka Bochniarz - przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego jest sceptyczna, co do wprowadzanych zmian. Zaznaczyła, że pracodawcy są przeciwni rewolucyjnym reformom. Podkreśliła, że doskonałego systemu, z którego wszyscy byliby zadowoleni: pracownicy, pacjenci i pracodawcy, w żadnym kraju nie ma.

REKLAMA

Duże dysproporcje w płacach pracowników medycznych

Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców RP, krytykował projekt ustawy o sieci szpitali. Według niego, sieć szpitali jak i inne projekty nie są akceptowane przez pracodawców. Podobnie wypowiadali się przedstawiciele Konfederacji "Lewiatan".
Dorota Gardias, przewodnicząca Forum Związków Zawodowych, mówiła o dysproporcjach w płacach pracowników medycznych. Według niej, lekarze zarabiają nieporównywalnie więcej niż inni pracownicy służby zdrowia, szczególnie pielęgniarki i położne. Apelowała o wydzielenie środków przeznaczanych na płace w nowym systemie podziału pieniędzy na leczenie.

Kluczowa jest celowość wydawania publicznych pieniędzy

Maria Ochman - przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność" mówiła, że związek popiera reformę i ustawę o sieci szpitali. Wskazywała, że jest to kwestia celowości i zasadności wydawania publicznych pieniędzy oraz stworzenia rzeczywistych map potrzeb zdrowotnych. Dodała, że o stworzeniu sieci szpitali mówił profesor Zbigniew Religa.
Rada Dialogu Społecznego będzie kontynuować debatę o zdrowiu na kolejnym posiedzeniu.

abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej