Relikwie polskich misjonarzy-męczenników z Pariacoto trafiły do sanktuarium w Rzymie
Do rzymskiej bazyliki świętego Bartłomieja na wyspie na Tybrze wprowadzono relikwie pierwszych polskich błogosławionych misjonarzy-męczenników, franciszkanów Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka.
2017-01-19, 21:46
Bazylika, zbudowana w 997 roku i powierzona przez Jana Pawła II w 2002 r. rzymskiej Wspólnocie świętego Idziego, jest z jego woli sanktuarium męczenników XX i XXI wieku.
Podczas nabożeństwa złożono tam kielich mszalny, sandał i grudkę ziemi z miejsca śmierci misjonarzy.
Obaj franciszkanie zostali zamordowani w Peru przez bojówkę ugrupowania Świetlisty Szlak w 1991 roku. Ich beatyfikacja odbyła się w grudniu 2015 roku.
W uroczystości w bazylice uczestniczył zarząd generalny zakonu franciszkanów, prowincjałowie, sekretarze prowincji ze wszystkich kontynentów.
REKLAMA
W związku z tym wydarzeniem przygotowano obrazki dwóch błogosławionych męczenników z cząstkami ich ubrań, a także obrazki z modlitwą papieża Franciszka o pokój i ochronę przed terroryzmem. Modlitwę tę papież odmówił w czasie wizyty w krakowskiej bazylice ojców franciszkanów w lipcu zeszłego roku; znajdują się tam relikwie dwóch polskich misjonarzy, między innymi zakrwawione koszule, które mieli na sobie w chwili śmierci.
Ojciec Zbigniew Strzałkowski rozpoczął posługę kapłańską w Peru w 1989 roku. Ojciec Michał Tomaszek dołączył do tej misji kilka miesięcy później.
Zginęli z rąk terrorystów Świetlistego Szlaku
Obaj zginęli 9 sierpnia 1991 r. z rąk terrorystów z ugrupowania Sendero Luminoso (Świetlisty Szlak), zabici strzałami w tył głowy. O. Strzałkowski miał 33 lata, o. Tomaszek 31.
W rzymskim sanktuarium przechowywane są relikwie chrześcijan z całego świata. W 2012 roku w bazylice złożono relikwie trojga polskich błogosławionych: fragment kości błogosławionej Karoliny Kózkówny (1898-1914), zabitej przez rosyjskiego żołnierza podczas próby gwałtu, list Stanisława Starowieyskiego (1895-1941) wysłany do żony z obozu w Dachau oraz jeden z kamieni, za pomocą których zatopiono w Wiśle ciało księdza Jerzego Popiełuszki, zamordowanego w 1984 roku przez oficerów SB.
REKLAMA
Od 2015 roku jest tam też modlitewnik świętego Maksymiliana Kolbego z jego dedykacją.
W jednej z kaplic są też relikwie błogosławionego arcybiskupa Oscara Romero z Salwadoru, zastrzelonego w 1980 roku przez komando śmierci, gdy odprawiał mszę.
dad
REKLAMA