Łukasz Nowiński: od pożyczki od babci do wielkiej firmy z branży fotowoltaicznej
Historia Łukasza Nowińskiego, współwłaściciela jednej z największych w Polsce firm w branży OZE w audycji Ludzie Gospodarki w Polskim Radiu 24.
2017-01-22, 16:04
Posłuchaj
W wieku 18 lat pożyczył od babci 4 tysiące złotych na założenie sklepu komputerowego w Mogilnie. Teraz ma lat 37 i jest współwłaścicielem jednej z największych w Polsce firm w branży fotowoltaicznej.
Komputery, bank, i wreszcie OZE
Pierwszy sklep komputerowy przyniósł mu takie dochody, że mógł wkrótce otworzyć kilka kolejnych sklepów komputerowych. Jednak konkurencja na rynku oraz potrzeba dalszego doskonalenia swoich umiejętności menedżerskich skłoniły Łukasza Nowińskiego do podjęcia pracy w sektorze finansowym. Pracując w PKO Credit Suisse szybko zrozumiał, jakie błędy popełniał do tej pory jako przedsiębiorca. Wkrótce zdecydował się na powrót do pracy na własny rachunek. Zainteresował się odnawialnymi źródłami energii. Początkowo stawiał na energetykę wiatrową, ale bardzo szybko przekonał się, że w Polsce prawo nie sprzyja energetyce wiatrowej. Postawił więc na produkcję energii ze słońca.
Sześć lat zdobywania doświadczenia
W 2006 roku wraz z p. Krystyną Zamroczyńską założył spółkę Euro Com Project Sp.J., gdzie pełnił obowiązki dyrektora generalnego. W Euro Com Project stworzył marki HEYBAY i BLACK HORSE. Oba projekty zaowocowały sukcesem.
Łukasz Nowiński Uważam, że każdy przedsiębiorca powinien zaczynać pracę u kogoś, najlepiej w dużej firmie ‒ żeby sprawdził, żeby zobaczył jak przedsiębiorstwo powinno funkcjonować.
W 2012 roku objął stanowisko szefa dywizji Odnawialnych Źródeł Energii w bydgoskiej spółce Hanplast, gdzie do dziś́ doradza i tworzy strategię rozwoju. W roku 2012 utworzył nową markę, sieć handlową pod nazwą FreeVolt TM. W tej chwili jest współwłaścicielem firmy FreeVolt.
REKLAMA
Moduły fotowoltaiczne, które podbiły USA …
Firma ta w swojej siedzibie w Bydgoszczy wytwarza moduły fotowoltaiczne, montuje elektrownie słoneczne, świadczy usługi na terenie całego kraju. Fabryka produkuje 300 tysięcy modułów fotowoltaicznych, co odpowiada 85 megawatom. Fabryka z Bydgoszczy jest jednym z największych tego typu zakładów w Europie Centralnej.
Łukasz Nowiński Energia słoneczna jest naszą przyszłością. Bo Słońce dostarcza na Ziemię więcej energii niż jej potrzebujemy.
Aż 60 proc. produkcji firmy trafia do USA, pozostałe 40 proc. do Polski, i do innych krajów Unii Europejskiej. Jeszcze kilka lat temu właściciel FreeVolt myślał o produkcji samochodów elektrycznych. Ale wtedy wydawało się to nierealne.
…i stacje do ładowania aut elektrycznych
‒ Gdybyśmy trzy lub cztery lata temu wiedzieli, że będzie plan Morawieckiego i polityka elektromobilności, to może teraz produkowalibyśmy samochody elektryczne – żartuje Łukasz Nowiński.
Łukasz Nowiński Kiedyś mówiono o planie budowy 800 megawatów instalacji fotowoltaicznych. Czyli 266 tysięcy takich instalacji rocznie. Teraz już nikt o tym nie mówi.
Teraz nie myśli już o produkcji takich pojazdów, ale być może będzie produkować stacje do ładowania samochodów elektrycznych. Firma ma już prototyp takiego urządzenia i zapewne pokaże je w tym roku. Taka stacja będzie kosztowała kilkaset euro.
REKLAMA
Fotowoltaika: polska specjalność eksportowa
Łukasz Nowiński zwraca również uwagę na ustawę o OZE, która weszła w życie w połowie 2016 roku. Dzięki niej prosumenci, czyli osoby produkujące energię elektryczną na własny użytek, mogą nadwyżki energii oddawać do sieci „na przechowanie”. Później, na przykład w zimie ‒ będą mogli odebrać 80 proc. oddanej energii elektrycznej, i nic za nią nie płacić. Ta ustawa jest bardzo korzystna dla osób, które zdecydują się na ogrzewanie domów energią elektryczną.
Zdaniem Łukasza Nowińskiego fotowoltaika może stać się polską specjalnością eksportową. W ciągu najbliższych czterech lat w tej branży w Polsce i na świecie zajdą istotne zmiany technologiczne, które uczynią produkcję energii ze słońca jeszcze bardziej atrakcyjną.
Robert Lidke
REKLAMA