Etykieta prawdę ci powie. Jak ją czytać, aby zdrowo się odżywiać?

Tylko co trzeci Polak czyta informacje na etykietach kupowanych produktów, ale jest to najczęściej zaledwie data przydatności do spożycia - wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Żywności i Żywienia.

2017-01-22, 14:57

 Etykieta prawdę ci powie. Jak ją czytać, aby zdrowo się odżywiać?
Takie same produkty mogą mieć różną wartość odżywczą i skład soli, cukru i tłuszczu.Foto: Fot. http://www.zachowajrownowage.pl/kupujeto/

Posłuchaj

Jak czytać etykiety artykułów spozywczych aby zachować zdrowie, o tym w Agro Faktach radiowej Jedynce./Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia./.
+
Dodaj do playlisty

Dlatego Instytut przygotował kampanię pod hasłem "Mniej: cukru, soli, tłuszczu? Kupuję to !"

─ Kampania w postaci spotów telewizyjnych i plakatów ma przekonywać konsumentów do świadomych wyborów przy kupowaniu żywności i pokazywać, że takie same produkty mogą mieć różną wartość odżywczą, wyjaśnia Małgorzata Mękus, dietetyk z Instytutu Żywności i Żywienia.

Trzeba czytać i porównywać etykiety

Jak wyjaśnia, wystarczy wziąć dwa opakowania do ręki, porównać wartość odżywczą, zawartość składników.

─  Nasza kampania ma zachęcać konsumentów do czytania etykiet, gdyż ma to wpływ na nasze zdrowie, mówi Małgorzata Mękus.

REKLAMA

Zdrowe odżywianie nie musi więcej kosztować 

Grażyna Skarżyńska, specjalistka do spraw marketingu w Instytucie dodaje, że zmiana nawyków zakupowych nie musi pociągać za sobą większych kosztów.

Jak podkreśla, za te same pieniądze można kupować zdrowsze produkty.

I daje przykład płatków śniadaniowych, gdy po przestudiowaniu etykiety okazało się, jak się myliła w ocenie ich zdrowotności.

Trzeba czytać ile soli, cukru i tłuszczu znajduje się w produkcie

─ Należy też zwracać uwagę na oznakowanie RWS widoczne na produktach spożywczych, zaznacza Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności. 

REKLAMA

 ─  To oznakowanie znajdujące się z przodu i z tyłu opakowania pokazuje, ile procent do wskazanego dziennego spożycia jest soli, cukru i tłuszczu w produkcie, mówi Gantner.

Trzeba pamiętać o normach dietetycznych

Małgorzata Mękus z Instytutu Żywności i Żywienia przypomina, jakie wartości dotyczące diety dorosłego człowieka powinny być dziennie przestrzegane.

Przypomina, że wartość energetyczna wynosi 2 tys. kilokalorii na dzień, zawartość tłuszczu – 70 gramów, kwasów tłuszczowych nasyconych – 20 gramów, węglowodanów - 260 gramów, cukru – 90 gramów, białka – 50 gramów oraz soli – 6 gramów.

─ Informacje na temat kampanii prowadzonej przez Instytut Żywności i Żywienia, można zdobyć zaglądając na strony internetowe, kupujeto.pl, zaznacza  Grażyna  Skarżyńska.

REKLAMA

Tam też znajdą Państwo sugestie, aby nie poprzestawać na zapoznaniu się z datą przydatności do spożycia, lecz uważnie czytać informacje na etykietach dotyczące: nazwy produktu, zawartych w nim składników  i wartości odżywczych.

Kampania pod hasłem :"Mniej cukru, soli, tłuszczu? Kupuję to!", prowadzona przez Instytut Żywności i Żywienia, jest finansowana z funduszy przekazanych Polsce przez Szwajcarię.

Dariusz Kwiatkowski, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej