Reforma edukacji. "Ośmioletnia szkoła podstawowa dawała dzieciom poczucie bezpieczeństwa i prawidłowego rozwoju psychicznego"
– Dzieci w ośmioletniej szkole podstawowej miały więcej swobody, spokoju i poczucia bezpieczeństwa niż w gimnazjach – powiedziała w Polskim Radiu 24 Agnieszka Balla. Pedagog i psycholog szkolny w ten sposób odniósł się do reformy edukacji.
2017-01-23, 14:39
Posłuchaj
Gość Polskiego Radia 24 podkreślał, że od początku był przeciwny tworzeniu sztucznego tworu jakim są, jego zdaniem, gimnazja. - Było wiadomo, że młodzież będzie poszukiwała tego, co nie jest najlepsze – podkreślała Agnieszka Balla. Zwracała uwagę, że gimnazjaliści mają duże problemy w akceptacji rówieśników i wejściu w grupę społeczną, jaką jest pierwsza klasa gimnazjum. Wchodzą wówczas również w zachowania ryzykowne.
– Gimnazjum to okres, który nie sprzyja temu, by dzieci były odpowiedzialne. Dążą jeszcze do tego, by było im dobrze i tworzą grupy, które rywalizują ze sobą – powiedział rozmówca Polskiego Radia 24.
Agnieszka Balla przekonywała, że przez osiem lat szkoły podstawowej dzieciom łatwiej było stworzyć grupę.
– Kiedyś dzieci przez osiem lat tworzyły jednolitą całość i strukturę. Nawiązywały ze sobą przyjaźnie, głębsze relacje, miały jednego wychowawcę. To wszystko powodowało, że inaczej się rozwijały pod względem psychicznym – mówiła pedagog.
REKLAMA
Psycholog odniósł się również do innych elementów reformy oświaty, jak m.in. tych dotyczących edukacji zawodowej.
O szczegółach w całej audycji.
Rozmawiała Anna Grabowska.
Polskie Radio 24/dds
REKLAMA
_______________________________
Data emisji: 23.01.2017
Godzina emisji: 13.35
REKLAMA