Zawyżone dane z eksportu nie będą miały dużego znaczenia dla PKB

Wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiedział rewizję danych o wzroście gospodarczym w latach 2014 - 2015.

2017-01-26, 14:28

Zawyżone dane z eksportu nie będą miały dużego znaczenia dla PKB
Co ważne jak podkreśla Wyżnikiewicz nie można mówić w tym wypadku o fałszowaniu danych . Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O korekcie danych GUS w Polskim Radiu 24 mówi Bohdan Wyżnikiewicz, wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Powodem są zawyżone wyniki eksportu w tym czasie, a to wynika z karuzel VAT- owskich. Jednak zdaniem Bohdana Wyżnikiewicza, wiceprezesa Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, byłego szefa GUS –u,  jeśli te wyniki eksportu zawyżane przez oszustów podatkowych wypadną z danych o wynikach gospodarki to nie będzie miało duże go znaczenia dla naszej gospodarki i nie zmieni to znacznie PKB za ten okres.

- Znając dotychczasowe praktyki to wydaje mi się, że wpływ na dynamikę wzrostu Produktu Krajowego Brutto będzie niewielki – mówi gość.

Dane były fałszowane?

Co ważne jak podkreśla Wyżnikiewicz nie można mówić w tym wypadku o fałszowaniu danych - bo to obniża wiarygodność statystyki publicznej.

- W podtekście sytuacji mówi się, że dane były fałszowane, tak słyszałem w telewizji z ust wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Wydaje mi się, że to jest zbyt daleko idące stwierdzenie. Tak naprawdę jest to pokazanie w statystyce co stwierdziły urzędy celne. Jeżeli można by kogoś ganić, to w pierwszej kolejności urzędy celne, że za późno się zorientowały. Nawet w sytuacji, gdy proceder jest znany urząd statystyczny nie może uwzględnić tych danych dopóki nie zostaną one oficjalnie potwierdzone przez urząd celny – tłumaczy rozmówca.

REKLAMA

Obieg informacji w państwie  

GUS opiera się na danych, które są mu dostarczane przez urzędy celne

- Jak to się mówi szef zawinił, a Cygana powieszono. Urząd statystyczny jest w tym przypadku na końcu procesu tworzenia informacji. Jest ona tworzona w urzędach celnych, idzie do Ministerstwa Finansów. Chodzi o cały system informacyjny państwa. Te dane są zawarte w bilansie płatniczym państwa, który opracowuje Narodowy Bank Polski – dodaje.

Uaktualnianie danych PKB przez GUS nie jest niczym nowym. GUS często rewiduje swoje dane

Justyna Golonko, abo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej