Reformy w górnictwie zakończą się w tym roku
Do końca tego roku mają zakończyć się podstawowe reformy w górnictwie. Premier Beata Szydło, po rozmowach z ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim, zapowiedziała, że od przyszłego roku górnictwo w naszym kraju będzie nowoczesne. O sektorze energetyki mówili w Pulsie Gospodarki Adam Ruciński (BTFG), Mariusz Pawlak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców) i Witold Michałek (Business Center Club).
2017-01-27, 08:00
Posłuchaj
Witold Michałek wyraził nadzieję, że reformy mają wyeliminować nierentowne kopalnie. – Gdy wszystkie staną się rentowne, wtedy będzie można unowocześniać górnictwo – mówił. Dodał, że należy inwestować w te kopalnie, których rozwój jest możliwy. – Polski rząd nie może tego robić, trzeba dopuścić zagranicznych inwestorów – tłumaczył.
Zdaniem Adama Rucińskiego, górnictwo jest niedoinwestowane na podstawowym, odtworzeniowym poziomie. – Jeśli chcemy zmienić poziom, musielibyśmy zainwestować znacznie więcej – wskazywał. Podkreślił, że ostatnie nakłady, jakimi dofinansowano górnictwo, obejmowały środki na wypłaty wynagrodzeń. – Dlatego jeśli mówimy o nowoczesnym górnictwie, podnosimy sobie wysoko poprzeczkę mówiąc, że nie tylko będziemy płacić wynagrodzenia, ale znajdziemy wyższe środki na inwestycje – ocenił.
Według Mariusza Pawlaka, przedłużanie agonii sektora, który jest trwale nieefektywny, nie ma nic wspólnego z unowocześnianiem. Podkreślił, że dobrym pomysłem byłaby sprzedaż kopalni. – Ale dziś ich nikt nie kupi. Trzeba ten okres przeczekać i sprzedać, gdy będą rentowne – podsumował.
W rozmowie także o budowie elektrowni atomowej, e-rewolucji w sklepach i sporze na linii Meksyk-USA.
REKLAMA
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu była Justyna Golonko.
Polskie Radio 24/ip
Puls Gospodarki w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
___________________
Data emisji: 27.01.2017
Godzina emisji: 10:18
REKLAMA
REKLAMA