Odwilż w relacjach Unia Europejska - Białoruś
Unia przekaże Białorusi 7 milionów euro na centrum dla uchodźców i walkę z nielegalną imigracją. Białoruś znosi wizy dla unijnych obywateli. To kolejne przejawy odwilży na linii Bruksela - Mińsk. O relacjach Unia-Białoruś mówili w audycji Panorama Europejska Paweł Usow, politolog Centrum Analiz i Prognoz Politycznych i Jakub Biernat, TV Biełsat.
2017-01-28, 08:52
Posłuchaj
Paweł Usow zauważył, że mamy do czynienia nie z początkiem, a z pogłębieniem dialogu na linii Bruksela-Mińsk. - Odwilż trwa już kilka lat i nabiera coraz większego tempa. Drugi dialog między Zachodem a Białorusią zaczął się w 2014 roku, czyli po konflikcie na Ukrainie. Białoruś stała się placówką dla negocjacji i zaczął się proces znoszenia sankcji przeciwko reżimowi białoruskiemu, W tej chwili Aleksander Łukaszenko jeszcze nie jest zapraszany na salony polityczne Europy, ale już nie jest izolowany – powiedział gość Polskiego Radia 24.
Jak podkreślał Jakub Biernat, odwilż w stosunkach unijno-białoruskich wynika też z trudnych relacji z Rosją.- Nie można zapomnieć, że obecnie Białoruś jest skonfliktowana z Rosją o ceny gazu. Spór trwa prawie rok i Białorusini nie godzą się na zapłaty cen kontraktowych, ponieważ w międzyczasie ceny gazu spadły i Mińsk chciałby wynegocjować zniżkę. Rosjanie kiedyś w takich sytuacjach odcinali gaz, a teraz zmniejszyli dostawę ropy naftowej, której przerabianie jest ważny źródłem dochodu Białorusi – mówił dziennikarz.
Według Pawła Usowa Unia Europejska stara się teraz wspierać Białoruś, by ograniczyć negatywne wpływy Rosji - Wojna na Ukrainie przeraziła Łukaszenkę, ponieważ Rosja nie bawi się już w dyplomację, tylko chce konkretnych ustępstw, czyli bazy militarnej lotnictwa wojskowego. To był właśnie jeden z powodów obecnej wojny energetycznej. Początkowo w 2013 roku Łukaszenko zgodził się na bazę, gdy obowiązywały unijne sankcje, ale po wojnie na Ukrainie podejście Zachodu do Białorusi się zmieniło. Teraz ważne jest zachowanie stabilności, a nie zmiana autorytarnych reżimów – stwierdził politolog.
W drugiej części programu była mowa o możliwych zmianach w podejmowaniu studiów w Wielkiej Brytanii po Brexicie. O problemie mówili w Polskim Radiu 24 Janusz Dargiewicz, studiawanglii.pl oraz Olga Siczek i Aleksandra Kozera, Edu Lab.
REKLAMA
Więcej w całej audycji.
Gospodarzami audycji byli Katarzyna Kornet i Michał Strzałkowski.
Polskie Radio 24/kk
Panorama Europejska w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
___________________
Data emisji: 27.01.2017
Godzina emisji: 23:12
REKLAMA