Rating kredytowy

Rating kredytowy to ocena wiarygodności danej instytucji czy też państwa.

2017-02-03, 20:10

Rating kredytowy
Rafał Sadoch, analityk Domu Maklerskiego mBanku.Foto: Polskie Radio

Posłuchaj

Co to jest rating kredytowy, jak i po co powstaje oraz jakie ma znaczenie dla inwestorów, wyjaśnia portalowi gospodarka.polskieradio.pl Rafał Sadoch, analityk Domu Maklerskiego mBanku (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Wszystkie instytucje, kraje, które zadłużają się, muszą legitymizować swoją wiarygodność. Ratingi są potrzebne dla inwestorów, gdyż nie są oni w stanie obserwować tego, co się dzieje w każdej instytucji czy państwie i polegają na „drogowskazach”, "radach", których udzielają im agencje ratingowe.

Trzy największe na świecie agencje ratingowe – Fitch, Moody's i Standard & Poor's, mają największą wiarygodność.

Dla inwestora ocena – rating kredytowy stanowi charakterystykę wielkości ryzyka kredytowego, na jakie jest on narażony, udzielając finansowania o charakterze dłużnym. Od oceny agencji, czyli ratingu danego kraju czy instytucji, zależy, jak dużo dany kraj czy instytucja będą musiały zapłacić za zadłużanie się.

W interesie każdej instytucji, która emituje dług, czyli posiada rating, jest to, aby mieć jak najwyższą ocenę agencji, bo inwestorzy zawsze żądają wyższej premii za ryzyko.

REKLAMA

Agencje oceniając podmioty, przyjmują odpowiednią skalę, która ułatwiała przejrzystą ocenę konkretnego kraju czy firmy.

Skala ocen ratingowych stosowana przez większość agencji ratingowych bazuje na oznaczeniach literowych, wykorzystywane są cztery grupy ocen od AAA do D. Tradycyjnie potrójne, przy czym A oznacza ocenę najwyższą, jaką można uzyskać - oznacza obligacje najwyższej jakości, wolne od ryzyka.

Justyna Golonko


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej