W Europie na giełdach przewaga kupujących

Na Zachodzie w środę na giełdach przeważają kupujący. Uwaga inwestorów zwrócona jest na sytuację przed wyborami we Francji i na Brexit. Ważne są też wszelkie informacje, które mogą rozjaśnić plany gospodarcze nowej amerykańskiej administracji - wskazują maklerzy.

2017-02-08, 11:01

W Europie na giełdach przewaga kupujących
Na Zachodzie w środę na giełdach przeważają kupujący. Foto: XanderSt/Shutterstock.com

Niezależny kandydat Emannuel Macron zwycięży w wyborach prezydenckich we Francji, pokonując w drugiej turze szefową Frontu Narodowego Marine Le Pen - wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu francuskiej pracowni analiz społecznych Opinionway.

Zarówno Macron, jak i Le Pen zakwalifikowaliby się do drugiej tury, którą wygrałby Macron z poparciem 65 proc. wyborców, a Le Pen uzyskałaby 35 proc. głosów.

W pierwszej turze zwyciężyłaby Le Pen (26 proc.) przed Macronem (23 proc.), trzecie miejsce zająłby dotychczasowy faworyt, były premier Francois Fillon z 20 proc. poparcia.

Emmanuel Macron, uważany za faworyta wyborów, zdecydowanie zaprzeczył plotkom, jakoby od czasu, gdy w 2007 roku poślubił Brigitte Trogneux pozostawał w pozamałżeńskim związku homoseksualnym.

Pogłoski o jego rzekomym związku z szefem Radio France, Mathieu Galletem, pojawiają się co jakiś czas od lat.

- Jeśli wam mówią, że prowadzę podwójne życie z panem Galletem, to dlatego, że uciekł mój hologram - powiedział Macron na spotkaniu ze swoimi sympatykami. Była to aluzja do hologramowej prezentacji jednego z jego rywali do prezydentury, Jean-Luca Melenchona, na wiecu w miniony weekend.

- Im bliżej do kwietnia i maja i wyborów we Francji, zważywszy na ryzyko, że Le Pen może wygrać, na rynkach, szczególnie na forex może być większa zmienność - mówi Callum Henderson, szef działu analiz rynków światowych w Eurasia Group.

Nie słabnie zainteresowanie Brexitem

Na rynkach nie słabnie też zainteresowanie Brexitem.

W środę, w brytyjskiej Izbie Gmin nastąpi zakończenie debaty i głosowanie nad projektem ustawy upoważniającej premier Theresę May do rozpoczęcia formalnych negocjacji ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Po przyjęciu projekt zostanie skierowany do dalszych prac w Izbie Lordów.

Inwestorzy czekają też nadal na więcej szczegółów dotyczących polityki administracji nowego prezydenta USA w sprawie deklarowanego wcześniej wzrostu wydatków na infrastrukturę i cięcia podatków.

- Rynki czekają, aż nie będzie większej jasności co do polityki Donalda Trumpa - mówi Alan Richardson, zarządzający funduszami Samsung Asset Management.

A w środę na giełdach w Europie zwyżkuje kurs akcji spółki surowcowej Rio Tinto - o 3,8 proc. po publikacji danych rocznych. Zysk spółki wyniósł 5,1 mld dolarów wobec prognozowanych przez analityków 4,75 mld dolarów.

Neste Oyj zyskuje 4,3 proc. Spółka miała zysk w IV kw. w wysokości 89 centów na akcję wobec szacowanych przez analityków 78 centów na akcję. Sprzedaż kwartalna wyniosła 3,42 mld euro, a w prognozie było to 3,02 mld euro.

Konecranes spada o 10 proc. Spółka miała wprawdzie lepsze od prognoz wyniki kwartalne, bo skorygowany zysk operacyjny wyniósł w IV kw. 52,1 mln euro wobec prognoz 49,3 mln euro, ale miała słabsze wyniki dotyczące nowych zamówień.

PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej