Dziś Sejm zdecyduje m.in. o losie komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji
Sejm, który w piątek po godz. 11 wznowił obrady, w bloku głosowań zdecyduje o losie projektu ustawy powołującej komisję weryfikacyjną ds. reprywatyzacji w Warszawie. Posłowie będą też głosować nad wnioskiem PO o odrzucenie informacji szefa MSZ na temat polityki zagranicznej w 2017 r.
2017-02-10, 11:08
Sejm wysłuchał w czwartek informacji ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, który przedstawił zadania polskiej polityki zagranicznej na 2017 r. oraz podsumował wydarzenia roku ubiegłego. Waszczykowski przekonywał, że polska polityka zagraniczna jest obywatelska, solidarna i odpowiedzialna, priorytetami w 2017 r. będą m.in. bezpieczeństwo i "naprawa UE".
Wystąpienie szefa polskiej dyplomacji krytykował opozycja. Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił, że polityka zagraniczna PiS jest krótkowzroczna, nieodpowiedzialna i chaotyczna. Rządzących krytykował za "zrujnowanie" relacji z Niemcami o zły dobór partnerów strategicznych. Zdaniem lidera Nowoczesnej Ryszarda Petru, polska polityka zagraniczna poniosła kompletne fiasko w 2016 r., rząd PiS "skłócił Polskę z Niemcami" i "popsuł relację z Francją".
Poseł Kukiz'15 Grzegorz Długi uznał, że Polska wkracza w 2017 r. bez jakiejkolwiek koncepcji i wizji polityki zagranicznej. Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówił, że fundamentem bezpieczeństwa państwa jest wspólnota narodowa, a PiS robi wszystko, aby jej nie było.
Sejm w bloku głosowań zdecyduje też o losie projektu ustawy powołującej komisję weryfikacyjną ds. reprywatyzacji w Warszawie. Komisja ustawodawcza rozpatrzyła w czwartek poprawki, które zostały zgłoszone podczas sejmowej debaty do tego projektu.
REKLAMA
Komisja nie przyjęła wniosków PO i Nowoczesnej o odrzucenie projektu ustawy, przyjęła wszystkie dziewięć zgłoszonych poprawek. Jedna z poprawek przewiduje, nadanie członkom komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji rangi sekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Według projektu, w skład komisji ma wejść powoływany przez premiera przewodniczący oraz ośmiu członków. Komisja będzie mogła np. utrzymać w mocy decyzję reprywatyzacyjną (uznać słuszność zwrotu nieruchomości), albo uchylić ją i podjąć decyzję merytoryczną, która pozwoli odebrać bezprawnie pozyskaną nieruchomość. Ponadto komisja będzie mogła też uchylić decyzję reprywatyzacyjną i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi, który ją wydał, wraz z wiążącymi wskazaniami co do dalszego postępowania.
Może też stwierdzić wydanie decyzji reprywatyzacyjnej z naruszeniem prawa, jeśli wywołała nieodwracalne skutki prawne. W takiej sytuacji komisja będzie mogła nałożyć na osobę, która skorzystała na wydaniu decyzji reprywatyzacyjnej, obowiązek zwrotu nienależnego świadczenia w wysokości odpowiadającej wartości bezprawnie przejętej nieruchomości.
W bloku głosowań Sejm rozstrzygnie wnioski o uzupełnienie porządku dziennego o punkty: informacja dotycząca umowy gospodarczo-handlowej między UE a Kanadą (CETA), informacja ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie przyczyn odwołania 41 spośród 43 dyrektorów oddziałów ZUS, informacja szefa MSWiA w sprawie przyczyn odebrania ochrony byłym prezydentom podczas podróży zagranicznych oraz informacja szefa MON w sprawie modernizacji wojskowej floty śmigłowców.
REKLAMA
Posłowie wysłuchają też informacji o udziale Polski w pracach UE w okresie lipiec-grudzień 2016 r., kiedy przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej pełniła Słowacja.
Sejm zajmie się ponadto rządowym projektem ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim. Przygotowany w ubiegłym roku przez MSWiA projekt ustawy metropolitalnej dotyczącej woj. śląskiego ma poprawić obowiązującą ustawę o charakterze uniwersalnym. Ustawę autorstwa rządu PO-PSL przyjął Sejm poprzedniej kadencji, a podpisał prezydent Andrzej Duda. Jednak według obecnego rządu PiS zawiera ona szereg wad.
Obowiązująca ustawa nie została wdrożona, ponieważ rząd nie przyjął wymaganych przez nią rozporządzeń. Zgodnie z jej założeniami metropolia na Śląsku miała powstać 1 stycznia 2017 roku. W ostatnich miesiącach przedstawiciele rządu deklarowali, że związek metropolitalny w woj. śląskim może powstać 1 lipca 2017 r., a zacząć działać 1 stycznia 2018 r.
Projekt przewiduje m.in., że związek metropolitalny ma wykonywać zadania publiczne w zakresie: kształtowania ładu przestrzennego, rozwoju społecznego i gospodarczego obszaru związku, planowania, koordynacji, integracji oraz rozwoju publicznego transportu zbiorowego, w tym transportu drogowego, kolejowego oraz innego transportu szynowego, a także zrównoważonej mobilności miejskiej, metropolitalnych przewozów pasażerskich, współdziałania w ustalania przebiegu dróg krajowych i wojewódzkich na obszarze związku oraz promocji związku i jego obszaru.
REKLAMA
Źródło: TVP Info
mr
REKLAMA