Aktywizacja na rynku pracy osób niepełnosprawnych

Minister pracy Elżbieta Rafalska zapowiada, że ambicją jej resortu jest aktywizacja osób długotrwale bezrobotnych, w tym niepełnosprawnych. Sytuacja zdaje się sprzyjać niepełnosprawnym, ponieważ na rynku pracy występują coraz większe niedobory pracowników. O sytuacji osób niepełnosprawnych na rynku pracy mówiła Izabela Herdzina z Ogólnopolskiej Bazy Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

2017-02-17, 15:26

Aktywizacja na rynku pracy osób niepełnosprawnych
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Posłuchaj

17.02.2017 Izabela Herdzina: zauważyliśmy też ruch wśród pracowników
+
Dodaj do playlisty

Czy spadające bezrobocie przekłada się na sytuację osób niepełnosprawnych? Według Izabeli Herdziny osoby niepełnosprawne radzą sobie coraz lepiej na rynku pracy. - Obserwujemy wzrost zainteresowania zatrudnieniem osób niepełnosprawnych z naszej strony. Wiąże się to z dwiema sytuacjami. Po pierwsze, rynek pracy jest obecnie rynkiem pracownika. Pracodawcy poszukują lojalnych pracowników, którzy związaliby się z nimi na dłużej. Osoba niepełnosprawna, z dobrze sprofilowanym stanowiskiem pracy, taką osobą jest. Po drugie wiele firm zależy, by być odpowiedzialnymi społecznie – powiedziała rozmówczyni Polskiego Radia 24.

Ekspertka przybliżała charakterystykę ofert na rynku pracy dla osób niepełnosprawnych. - Bardzo dużo jest stanowisk prostych, związanych z produkcją, np. pakowacz, portier, osoba sprzątająca. Pojawiają się jednak też formy pracy zdalnej, w której z powodzeniem znajdują swoje zatrudnienie specjaliści – graficy, redaktorzy, informatycy. Na pewno potrzebne jest wsparcie przeznaczone na szkolenia osób niepełnosprawnych, po których można by je skierować na rynek pracy – mówiła Herdzina.

Rozmówczyni Polskiego Radia 24 stwierdziła, że wszystkie przeszkody da się przezwyciężyć przy dobrym nastawieniu ze strony pracodawcy i przyszłego pracownika. - Wszystko wiąże się z brakiem pewnej wiedzy i doświadczenia. Pracodawcy często narzekają na dodatkowe uprawnienia osób niepełnosprawnych, które dezorganizują proces pracy, a także na skomplikowane przepisy i obawy przed kontrolą. Z kolei pracownicy boją się, że nie sprostają wymaganiom. Lecz przy tego typu mentalnych barierach, z naszego doświadczenia wynika, że wystarczy zaakceptować ograniczenia wynikające z niepełnosprawności ze strony pracodawcy, dobrze sprofilować stanowisko dla osoby niepełnosprawnej i otworzyć się na inne formy zatrudnienia – przekonywała Izabela Herdzina.

Więcej w całej rozmowie. W programie także relacja Kingi Najkowskiej.

REKLAMA

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski

Polskie Radio 24/kk

____________________

Data emisji: 17.02.2017

Godzina emisji: 14:18


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej