Niemcy: Jakim prezydentem będzie Frank-Walter Steinmeier?
- Jeśli prezydent Niemiec chce zostawić po sobie ślad, to wymaga to od niego większych niż od "zwykłego polityka" kwalifikacji i umiejętności – mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Madajczyk (Instytut Nauk Politycznych Polskiej Akademii Nauk). Czy prezydent Frank-Walter Steinmeier ma szansę pójść w ślady Richarda von Weizsäckera czy Romana Herzoga i odciśnie piętno na niemieckiej polityce? O tym w audycji Gorąca Planeta.
2017-02-18, 13:33
Posłuchaj
Zgromadzenie Federalne w Berlinie wybrało 61-letniego Franka-Waltera Steinmeiera na 12. prezydenta Niemiec. Socjaldemokratę popierały największe partie – CDU/CSU i SPD. Rola prezydenta w Niemczech jest ograniczona, pisiada przede wszystkim funkcje reprezentacyjne.
– Prezydent musi mieć autorytet, ponieważ jest swego rodzaju drogowskazem moralnym, pokazującym problemy i mówiącym o tym otwarcie – powiedział Piotr Madajczyk.
Frank-Walter Steinmeier w czasach rządów Gerharda Schroedera kierował urzędem kanclerskim. Następnie dwukrotnie sprawował funkcję ministra spraw zagranicznych. Zastąpi na stanowisku Joachima Gaucka, który ze względów zdrowotnych nie ubiegał się o drugą kadencję.
Donald Trump a Rosja
Donald Trump oczekuje od Rosji zwrotu Krymu Ukrainie i uspokojenia sytuacji na wschodzie tego kraju. Taki twitt rozesłał po świecie amerykański prezydent. Słowa potwierdził rzecznik Białego Domu Sean Spicer. Czy to jednak nie polityczna wewnętrzna zagrywka ze wglądu na fakt, że wypowiedź pojawia się w okresie kryzysu politycznego w Waszyngtonie, który doprowadził do dymisji doradcy prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego Michaela Flynna?
REKLAMA
– To jest na użytek wewnętrzny. Ta nagła reakcja ma przykryć to, co się stało w Białym Domu. Po miesiącu generał odpowiedzialny za bezpieczeństwo musiał zrezygnować. Dlatego trzeba pokazać, że wobec Rosji ma się postawę twardą – komentował Andrzej Krajewski, były korespondent radia i telewizji w USA.
Do sprawy odniósł się również Łukasz Pawłowski (Krytyka Liberalna) oraz prof. Michał Chorośnicki (Uniwersytet Jagielloński).
W programie również o tajemniczej śmierci w północnokoreańskiej dynastii Kimów. O sensacyjnej historii mówiła Maria Pomianowska, znawczyni Dalekiego Wschodu.
Całość rozmowy do odsłuchania w nagraniu audycji.
REKLAMA
Program prowadził Ernest Zozuń.
Polskie Radio 24/dds
Gorąca Planeta w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
____________________
REKLAMA
Data emisji: 18.02.2017
Godzina emisji: 12:33
REKLAMA